20-lecie istnienia świętuje Warsztat Terapii Zajęciowej „Bratanki” Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu. 14 marca 2013 r. podopiecznych odwiedził z listem gratulacyjnym i pamiątkową grafiką zastępca prezydenta Torunia Ludwik Szuba.

Warsztat, działający od 1 marca 1993 r. pod egidą Fundacji im. Brata Alberta w budynku przy ul. Rydygiera 23 na Rubinkowie, przyjął nazwę "Bratanki" od skojarzenia z patronem Fundacji – Bratem Albertem. W zajęciach terapeutycznych uczestniczy 46 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Zdecydowana większość to mieszkańcy Torunia. Wszyscy podopieczni samodzielnie dojeżdżają do warsztatu. Placówka ma 10 pracowni: teatralno - muzyczną, krawiecko - rękodzielniczą, edukacyjną i umiejętności społecznych, fotograficzną, graficzną, poligraficzno – komputerową, gospodarstwa domowego, kulinarną, porządkową i techniczno – ogrodniczą.

"Bratanki" współpracują z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i mediami w Toruniu. Są organizatorem regionalnego etapu Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" oraz Integracyjnego Spotkania Osób Niepełnosprawnych Trzech Miast: Toruń - Olsztyn - Białogard „Sięgając Dalej”. Podopieczni warsztatów uczestniczą też z sukcesami w licznych konkursach plastycznych i wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

W intencji podopiecznych warsztatu została odprawiona
Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie

List gratulacyjny z okazji jubileuszu skierował na ręce Iwony Czepułkowskiej, kierowniczki warsztatu, prezydent Torunia Michał Zaleski „(…) Ośrodek wsparcia, jaki od wielu lat tworzycie Państwo w Toruniu przy ul. Rydygiera, jest ostoją ofiarności oraz skutecznej pomocy okazywanej osobom niepełnosprawnym. Jego prowadzenie wymaga nie tylko sprawności organizacyjnej, ale także ogromnej mądrości i ludzkiej wrażliwości. Chcę zatem podziękować Pani Kierownik oraz wszystkim osobom, które od dwóch dekad wspierają w naszym mieście działalność tego pożytecznego dzieła. Niech wszystkim jego wychowawcom i korzystającym z jego gościnności przyświecają słowa św. Brata Alberta: „Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Miasto reprezentowali na uroczystości wiceprezydent Ludwik Szuba
i dyrektor Wydziału Zdrowia UM Izabela Miłoszewska

Gmina wspiera finansowo działalność warsztatów (90 proc. PFRON i 10 proc. miasto) i patronuje organizowanym przezeń imprezom. Łącznie na koszty utrzymania 136 miejsc w środowiskowych domach samopomocy miasto przeznaczyło w tym roku blisko 1,96 mln zł. Są to placówki:

  • przy ul. Rydygiera - Fundacji im. Brata Alberta (36 miejsc)
  • przy ul. Niesiołowskiego - Toruńskiego Stowarzyszenia „Współpraca” (40 miejsc)
  • przy Szosie Bydgoskiej 1 - Caritas Diecezji Toruńskiej (25 miejsc)
  • przy Szosie Chełmińskiej - Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman (35 miejsc).