Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.

Prezydenta Miasta Torunia na podstawie art. 15 ust. 1 i 2 oraz art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 87), powołał Panią Aleksandrę Mierzejewską na dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu na okres czterech lat (od dnia 29.08.2024 r. do dnia 28.08.2028 r.) bez przeprowadzania konkursu (za zgodą właściwego Ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego), po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.

- Pani Aleksandra Mierzejewska przez ostatnie trzy lata realizowała swoje zadania jako dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. W tym czasie byliśmy świadkami licznych wystaw i ciekawych wydarzeń. Cieszę się, że nasza współpraca będzie kontynuowana i mam nadzieję, że kolejne lata będą równie owocne – mówi prezydent Paweł Gulewski.

- Liczę na dalszą dobrą współpracę zarówno z Panem Prezydentem, jego zastępcą Adamem Szponką, jak i z Wydziałem Kultury - podkreśla dyrektor Mierzejewska.

Aleksandra Mierzejewska ma wieloletnie doświadczenie w pracy muzealnej. Jest absolwentką historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 1999 r. ukończyła też studia podyplomowe z zakresu muzealnictwa. Z Muzeum Okręgowym w Toruniu jest związana od 1984 r. Przez 17 lat pełniła funkcję kierownika Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia, od 2017 r. pracowała na stanowisku wicedyrektora ds. naukowych. Od 2020 r. pełniła obowiązki dyrektora muzeum, a od 30 sierpnia 2021 roku już formalnie została dyrektorem toruńskiej placówki.

Muzeum Okręgowe w Toruniu to najstarsza i największa instytucja kulturalna w regionie, założona w 1861 r. Posiada obecnie 7 oddziałów: Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia (w Domu Eskenów), Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu (w Kamienicy pod Gwiazdą), Ratusz Staromiejski oraz najnowszy – Muzeum Twierdzy Toruń. Do muzeum należy też budynek przy ul. św. Jakuba 20A, w którym mieści się Biblioteka Naukowa i Dział Archeologii.

W zbiorach muzeum są eksponaty zarówno regionalne, m.in. bezcenne dzieła sztuki gotyckiej, zbiory związane z toruńskim rzemiosłem, w tym piernikarstwem, arcydzieła polskich malarzy (m.in. Julian Fałat, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Jan Matejko, Andrzej Wróblewski, Zdzisław Beksiński, Tadeusz Kantor czy Stanisław Ignacy Witkiewicz), pamiątki z egzotycznych podróży Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, legendarne kopernikana, unikatowe znaleziska archeologiczne czy wreszcie zbiory sztuki orientalnej z Azji.

Instytucja co roku organizuje spektakularne wystawy, Noce Muzealne, międzynarodowe konkursy dla dzieci i młodzieży, różnorodne warsztaty, wykłady oraz spotkania ze znanymi osobistościami. Ponadto posiada bogatą ofertę wydawniczą – publikuje fachowe opracowania, albumy, katalogi oraz książki popularnonaukowe.

Fot. © UMT 2024, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0