Od czterech dekad zapewnia dach nad głową i ciekawą ofertę spędzania czasu kilkudziesięciu tysiącom torunian – 26 stycznia 2018 r. swoje 40-lecie istnienia świętowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rubinkowo” w Toruniu.

To jedna z największych spółdzielni mieszkaniowych w prawobrzeżnej części Torunia. Wyłoniła się z Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, która w 1975 r. zaczęła stawiać pierwsze bloki na terenie dzisiejszego Rubinkowa. W grudniu 1977 r. odbyło się spotkanie założycielskie i rejestracja, a w styczniu 1978 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rubinkowo” w Toruniu rozpoczęła faktyczną działalność, przejmując dotychczasowe zasoby MSM na tym terenie (14 budynków). Pierwszą Radę Nadzorczą tworzyli: Włodzimierz Grzelak (przewodniczący), Mieczysław Maniecki (zastępca) i Stanisław Kukier (sekretarz) oraz członkowie: Elżbieta Czaja, Urszula Jarmołowicz, Andrzej Jasiński, Edward Kawicki, Włodzimierz Kozierkiewicz, Stanisław Kijek, Zofia Dowgiałowicz - Nowicka, Stanisław Piotrowiak, Ryszard Szarpatowski, Maciej Wiśniewski, Jan Wojciechowski, Wanda Zielińska. Prezesami zarządu SM „Rubinkowo” byli kolejno: Jerzy Kaszewski, Stanisław Kukier, Andrzej Jasiński i Zdzisław Zakrzewski, który pełni tę funkcję do dzisiaj.

Pamiętam początki tej spółdzielni, dla której Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa była spółdzielnią matką. Kiedy w latach 70. stawialiśmy tu dwa pierwsze bloki, były tu tylko piaski, pola porośnięte lnem, stąd zwyczajowo nazywano ten teren „Lenką” - wspominał podczas jubileuszowego spotkania 26 stycznia 2018 r. prezydent Torunia Michał Zaleski, który w latach 1981-1990 był mieszkańcem Rubinkowa. – Było to niezwykłe osiedle, zaprojektowane w drodze konkursu architektonicznego przez pracownię z Katowic, w charakterystycznym układzie „plastra miodu” i zbudowane przez toruński Kombinat Budowlany według najnowocześniejszych wówczas technologii. 

Po 10 latach działalności SM „Rubinkowo” miała już 259 budynków mieszkalnych, w tym 52 domy jednorodzinne na osiedlu Jodłowa i 100 na osiedlu Bielawy – łącznie 8167 mieszkań! Po 1996 r. stan posiadania spółdzielni powiększył się o budynki zakładowe przejęte od policji, „Elany”, „Spomaszu” i Kombinatu Budowlanego. W 1981 r. część budynków „Rubinkowa” przeszła do zasobów nowo powołanej SM "Na Skarpie". Warto przypomnieć, że nowością w ówczesnym Toruniu były rubinkowskie szkoły z basenami, wcześniej w mieście był tylko jeden basen ZSMEiE przy ul. św. Józefa.

Współczesne Rubinkowo, fot. Małgorzata Litwin

Rubinkowo to także bogata karta działalności kulturalnej. Już w 1978 r., w pomieszczeniach przy ul. Dziewulskiego 2, zaczęły działać: modelarnia lotniczo-kosmiczna, zespół seniorów „Rubinkowiada” oraz klub szaradzistów „Olimp”. Dalszy rozwój działalności społeczno-kulturalnej przejęły nowo powstałe kluby osiedlowe „Rubin” i „Jantar”. Spośród organizowanych imprez warto wspomnieć święta patronów ulic Rydygiera (1977), Łyskowskiego (1978) i Mocarskiego (1979), w latach 90. biegi uliczne i przełajowe na terenie pobliskiego lasku oraz festyny osiedlowe z udziałem m.in. Don Wasyla, Krzysztofa Krawczyka, Gangu Marcela i zespołu „Roma”. W klubach odbywały się warsztaty psycho-edukacyjne dla rodziców i wychowawców, działał punkt konsultacyjny dla zdrowiejących alkoholików i ich rodzin, świetlica środowiskowa. Od lat 2005-2006 organizowane są comiesięczne wyjazdy na spektakle do opery w Bydgoszczy i rodzinne wycieczki nad morze. W 2006 r. powstał klub żeglarski. Przy wsparciu środków unijnych młodzież z tego klubu wzięła udział w warsztatach żeglarskich w Bobięcinie, a w 2007 r. popłynęła śladami średniowiecznej floty toruńskiej do Szczecina na zlot największych żaglowców świata. W klubach osiedlowych Rubinkowa działa ponad 20 grup hobbystycznych i kół zainteresowań dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Tygodniowo z ich oferty korzysta ok. 800 osób.

- Mieszkanie na Rubinkowie wciąż cieszy się dużą popularnością ze względu na dobrze zagospodarowaną przestrzeń, infrastrukturę towarzyszącą i atrakcyjne cenypodkreślił prezes zarządu Zdzisław Zakrzewski.

Od prezydenta Torunia spółdzielnia dostała na jubileusz statuetkę Szklanego Anioła, od Rady Miasta, którą reprezentował na uroczystości związany z osiedlem radny Jarosław Beszczyński - pamiątkową grafikę z Dworem Artusa. Z okazji jubileuszu spółdzielnia wydała też pamiątkowy album.