Za nami gala inaugurująca 32. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE 2024. Tym samym w Toruniu zaczyna się 8-dniowe święto twórców filmowych!

Tegoroczna edycja EnergaCAMERIMAGE to dwieście filmów, światowej sławy goście z ponad 60 krajów, warsztaty i dyskusje, spotkania z mistrzami, a także targi sprzętu.

- Bawcie się tym festiwalem przez cały tydzień. Nasyćcie się nim na Maksa, bo to jest karnawał par, na które składają się obrazy i historie – mówił w swoim wystąpieniu Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu.

Oficjalnego otwarcia EnergaCAMERIMAGE dokonali wspólnie: Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

- 32. edycja festiwalu wpisuje się w spuściznę kulturową i historyczną naszego miasta, bo jest on o pięknym świecie kina, o cudownym świecie filmu, ale on jest również o Toruniu. Organizatorom tego wydarzenia, a także wszystkim osobom, którą są dzisiaj tutaj z nami dziękuję za to, że ten festiwal się odbywa. Witamy wszystkich w pięknym Toruniu, który patrzy z odwagą na przyszłość – podkreślał Paweł Gulewski, prezydent Torunia.

- Jesteśmy zaszczyceni i dumni z Państwa obecności – dodawał marszałek Całbecki.

Podczas otwarcia festiwalu wręczone zostały pierwsze nagrody:

  • Marina Abramović – złota żaba za dokonania artystyczne;
  • Krzysztof Zanussi – nagroda specjalna Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego;
  • Hiroyuki Sanada – nagroda za najlepszy występ w serialu. Była to pierwsza nagroda w tej kategorii przyznana na festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Zaprezentowano też składy jurorskie wszystkich konkursów oraz nominowanych w poszczególnych kategoriach. 

Na otwarcie widzom pokazany został „Blitz” w reżyserii Steve’a McQueena, ze zdjęciami Yoricka Le Saux. Filmem zamykającym EnergaCAMERIMAGE będzie z kolei „Wicked” Johna M Chu ze zdjęciami Alice Brooks, która po raz kolejny odwiedzi Toruń. To piękna wizualnie historia dwóch zaprzyjaźnionych czarownic, których relacja zostaje poddana próbie.

O Złotą Żabę w Konkursie Głównym powalczy 12 filmów. To m.in. „Emilia Pérez” (Francja/USA) Jacquesa Audiarda ze zdjęciami Paula Guilhaume’a, oparty na faktach „The Fire Inside” (USA) Rachel Morrison ze zdjęciami Riny Yang oraz duńsko-polsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna, ze zdjęciami Michała Dymka.

Wśród festiwalowych pokazów specjalnych znajdą się m.in. takie filmy, jak „Maria” z Angeliną Jolie w roli śpiewaczki wszechczasów Marii Callas oraz western „Rust”, kojarzony z tragicznym zdarzeniem z planu, kiedy aktor i producent Alec Baldwin, z broni będącej rekwizytem, śmiertelnie postrzelił autorkę zdjęć Halynę Hutchins.

Przypomnijmy, że oprócz Konkursu Głównego i premierowych pokazów specjalnych z udziałem ich twórców, w ramach festiwalu odbywają się też konkursy: filmów polskich, etiud studenckich, filmów dokumentalnych, debiutów, seriali telewizyjnych, wideoklipów i spotów reklamowych.

Wydarzeniem towarzyszącym EnergaCamerimage jest wystawa „Manifesto” Juliana Rosefelda – prezentowana na wielu ekranach instalacja filmowa poświęcona różnym manifestom artystycznym. Do realizacji dzieła artysta zaprosił Cate Blanchett, która wcieliła się w kilkanaście postaci, w tym w nauczycielkę, lalkarkę, prezenterkę wiadomości, pracownicę fabryki i bezdomnego mężczyznę. Artystka weźmie udział w wernisażu wystawy, który odbędzie się 17 listopada. Wystawę będzie można oglądać w CSW do 17 stycznia 2025 r. 

Chętni do uczestnictwa w festiwalu mogą nabyć karnet (Entry Card) upoważniający do udziału we wszystkich wydarzeniach festiwalowych, mogą też kupować pojedyncze bilety. Wcześniej należy się jednak zarejestrować na stronie internetowej camerimage.pl.

fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Współautorka tekstu: Magdalena Kujawa