W dniu 2 kwietnia 2022 r. przypada 17. rocznica śmierci papieża Polaka, św. Jana Pawła II, którą uczczono złożeniem kwiatów jego pomnikiem.

- To dzień wspomnienia chwili, kiedy żegnaliśmy Honorowego Obywatela Miasta Torunia, św. Jana Pawła II. To także moment, kiedy wspominamy radość i honor, jaki uczynił dla naszego miasta, będąc w nim w dn. 7 czerwca 1999 r., a także w 2004 r. przyjmując doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pozostaje w sercach wielu torunianek i torunian – przypominał prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego złożenia kwiatów w imieniu mieszkańców Torunia. Prezydentowi towarzyszyli: biskup diecezji toruńskiej, ks. Wiesław Śmigiel, Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia, a także radni.

Święty Jan Paweł II jest od 1998 r. Honorowym Obywatelem Torunia. Jako papież 25 marca 1992 r. na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus powołał do życia diecezję toruńską. Podczas swojej wizyty 7 czerwca 1999 r. przejechał ulicami toruńskiej starówki i modlił się w katedrze św. Janów. W auli UMK spotkał się z przedstawicielami nauki polskiej. Wieczorem odprawił na toruńskim lotnisku nabożeństwo czerwcowe, które zgromadziło 300 tysięcy wiernych. Beatyfikował wówczas księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Tę toruńską pielgrzymkę upamiętnia tablica na fasadzie Ratusza Staromiejskiego. Św. Jan Paweł II jest także doktorem honoris causa toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

- Z okazji takich rocznic wspominamy cały pontyfikat św. Jana Pawła II, ale myślę, że przede wszystkim jest to okazja żeby odwołać się po raz kolejny do jego nauczania – teraz w kontekście wojny na Wschodzie. Papież mówił wyraźnie: nigdy więcej wojny. Mówił, że wojna nie rozwiązuje żadnych problemów, a jeśli już zaistnieje, to wprowadza taki ból i takie rany, które przez wiele pokoleń są nie do zagojenia. Myślę, że powinniśmy wracać do jego nauczania, ponieważ jest ono wciąż aktualne – mówił biskup diecezji toruńskiej, ks. Wiesław Śmigiel.

- Pokolenie, które teraz wkracza w dorosłość, nie pamięta już pontyfikatu Jana Pawła II i na pewno będzie zupełnie inaczej patrzeć na niego niż my, którzy go pamiętamy i widzieliśmy w nim naszego narodowego bohatera. Byliśmy przede wszystkim dumni z Jana Pawła II jako Polaka, jednego z ojców naszej wolności. Myślę, że współczesne pokolenie wróci do niego jako do filozofa, przywódcy religijnego i myślicieladodał Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia.

Biskup Karol Wojtyła został wybrany papieżem 16 października 1978 r., formalnie zainaugurował swój pontyfikat jako Jan Paweł II w trakcie mszy św. na placu św. Piotra 22 października 1978 r. Był 264. papieżem, jednym z najmłodszych w historii kościoła, pierwszym papieżem Polakiem i pierwszym po 455 latach (od czasu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Na Stolicy Piotrowej zasiadał przez 27 lat. Beatyfikowany został 1 maja 2011 r., a kanonizowany - wraz z papieżem Janem XXIII - 27 kwietnia 2014 r.

Fot. Lech Kamiński
Zdjęcia archiwalne: L'Osservatore Romano (Arturo Mari), Czesław Jarmusz, Małgorzata Litwin