Data wydarzenia
-
Typ wydarzenia
Opis wydarzenia

Na Rynku Staromiejskim w Toruniu, w dniu Świeta Miasta 24 czerwca 2022 r. odbędzie się pierwszy z koncertów w ramach toruńskiego festiwalu Nova Muzyka i Architektura.

Plenerowej ubliczności zaprezentuje się duet akordeonistów: Magdalena Miszewska–Zasadna i Kamil Szafrański. A w programie kompozycje m.in. A. Dvořáka, M. Rodrigueza, E. Morricone, A. Piazzolli, G. Gershwina, C. Gardela. Wstęp wolny!

Astor Piazzolla (1921-1992) – wirtuoz bandoneonu i mistrz tanga. Jego nazwisko to dzisiaj synonim tanga przeobrażonego, połączonego z elementami jazzu i muzyki klasycznej – tanga nuevo, które zamiast bytować w tawernach swoje miejsce odnalazło w salach koncertowych. Bandoneon zaś to instrument, który powstał w Niemczech w XIX w. Któż by dzisiaj pomyślał, że grano na nim na pogrzebach, gdyż jako instrument przenośny często zastępował organy. Na jego charakterystycznym rzewnym brzmieniu bazuje dziś tango. Potężniejszym wizerunkowo i brzmieniowo bratem bandoneonu jest akordeon i to właśnie na nim (a właściwie na dwóch akordeonach) zabrzmią wszystkie kompozycje wieczoru; Piazzolli: Adios nonino, Ave Maria, Tango cygańskie i słynne Oblivion. Tango w klasycznej odsłonie reprezentować będzie La Cumparsita, kompozycja napisana w 1919 roku przez 22-letniego Urugwajczyka Gerardo Matosa Rodrigueza (1897-1948).  

Muzyka Ennio Morricone (1928-2020) współtworząca film "Misja" pozostaje jedną z najlepszych partytur muzyki filmowej. Jednym z najpiękniejszych momentów filmu Joffé’a jest scena pierwszego kontaktu ojca Gabriela z Indianami Guarani. Misjonarz przybywa do nich uzbrojony w najskuteczniejszą broń, jaką dysponował zakon Jezuitów ‒ w muzykę. Temat stworzony przez Morricone otwiera nie tylko nowe przestrzenie w sercach Indian, ale pozostaje już na zawsze w pamięci  kinomanów, słuchaczy i wielbicieli  twórczości włoskiego mistrza muzyki filmowej.

Tego wieczora zabrzmią też inne przeboje muzyki filmowej: ogniste tango Pour una Cabeza Carlosa Gardena (1890-1935) wykorzystane m.in. w takich obrazach filmowych, jak "Lista Schindlera" i "Zapach kobiety" oraz nieśmiertelny hymn o miłości, ubrany w formę piosenki francuskiej "Pod niebem Paryża" Huberta Girauda (1920-2016), spopularyzowanej przez Édith Piaf oraz Yves’a Montanda.

George Gershwin (1898-1937) inspirował się muzyką afroamerykańską, wprowadzał elementy jazzu do muzyki symfonicznej, uwielbiał muzyczne eksperymenty, za które zresztą był często krytykowany. Kwintesencję wyżej wymienionych cech stanowi opera Porgy and Bess i nieśmiertelny z niej temat Summertime. Program muzyki tanecznej i filmowej uzupełnią: Humoreska  Antonína Dvořáka  (1841-1904) oraz melodia tradycyjnej macedońskiej  pieśni o zakazanej miłości Jovano, jovanke.

Zdjęcie ze strony Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Rynek Staromiejski w Toruniu
Kategoria wydarzenia
Koncert
Położenie