O0531 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

O0531

Rodzaj zadania: 
Ogólnomiejskie(O)
Numer projektu: 
O0531
Tytuł projektu: 
Łąka Gładycha
Lokalizacja: 
Lokalizacja Łąki Gładycha to teren Parku Glazja zwany też Parkiem Waryńskiego przy ul. Waryńskiego. Teren należy do gminy Miasta Toruń.
Opis projektu: 
Projekt polega na stworzeniu kwietnej łąki, by upamiętnić zmarłego w roku 2017 toruńskiego reżysera i fotografa Marcina Gładycha. Przestrzeń będzie ogólnodostępnym miejscem wypoczynku, pełnym ziół i kwiatów polnych oraz ławek. Łąki kwietne przyciągają pszczoły, motyle i ptaki szukające schronienia, pozwalają ocalić zapomniane gatunki roślin, które nigdzie indziej nie są mile widziane. Lokalizacja Łąki to teren Parku Glazja. Rozpościera się stąd piękny widok na Wisłę. Miejsce jest bardzo urokliwe. Marcin już w roku 2016 chciał w tej okolicy stworzyć łąkę. Ten teren wykorzystywał także jako plener dla jednego z filmów. Wiele z projektów Gładycha poświęconych było Toruniowi: dokument "Hakerzy Wolności" o działaczach toruńskiej "Solidarności", film "Panoptikon", w którym sportretował 100 lat z dziejów naszego miasta, film "Smugi" poświęcony artystycznej rodzinie Smużnych. Regularnie przygotowywał m.in. "Geburtstagfoto", podczas którego fotografowie za darmo portretowali mieszkańców. Za swoje zasługi otrzymał Flisaka, nagrodę festiwalu Tofifest. Zmarł 26 października br. w Warszawie po długiej chorobie. Miał 54 lata. Pozostawił po sobie wiele niezrealizowanych pomysłów artystycznych.
Wstępna weryfikacja: 
Na listę do głosowania

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika informująca o publikacji rankingu
  Biznes, Miasto
  Magazyn „Forbes” opublikował wyniki tegorocznego rankingu 100 Największych Polskich Firm Rodzinnych. Wśród nich znalazła się toruńska Grupa Neuca SA.
 • Na zdjęciu: korona drzewa - pomnika przy przyrody po cięciu sanitarnym
  Eko, Miasto
  Drzewo będące pomnikiem przyrody – dąb szypułkowy rosnący przy ul. Dekerta objęte zostało specjalistycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele 36 samorządów po powołaniu Stowarzyszenia MOF Toruń
  Miasto
  9 sierpnia 2022 r. w Dworze Artusa spotkali się przedstawiciele 36 samorządów, by powołać do życia Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Prezydent Miasta Torunia w sprawie oświadczenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opiniowaniu inwestycji na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu IV Ligi Elana Toruń pokonała przed własną publicznością Sportis Łochowo 2:1. W innym spotkaniu IV ligi Pomorzanin Toruń pokonał u siebie Włocłavię Włocławek 2:1.
 • Miasto, Sport
  For Nature Solutions Apator Toruń zremisował 45:45 z Betardem Sparta Wrocław i utrzymał 4. miejsce na koniec rundy zasadniczej. Torunianie w biegach nominowanych odrobili aż 6 punktów!
 • W nocy z 5 na 6 sierpnia wykonane zostało dodatkowe oznakowanie na skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińskiej i Żwirki i Wigury.
 • Już we wrześniu działalność rozpocznie Miejska Pasieka Pokazowa. W ramach projektu będzie można wziąć udział w pokazach edukacyjnych, zajrzeć do ula i zobaczyć z bliska pracę pszczelarza.
 • Po raz 14. w Toruniu odbyło się spotkanie słuchaczy i osób związanych z Radiem Maryja.
 • Pierwszy weekend sierpnia 2022 rozpoczęło All Day Beach Party. To tradycyjny cykl imprez organizowanych co roku na terenie basenów napowierzchniowych w Toruniu.
 • Przyjmujesz u siebie uchodźców i składasz wnioski o świadczenie 40 zł? Pamiętaj o obowiązujących terminach!
 • 5 sierpnia 2021 r. został uruchomiony system MOJE AUTO SMS służący do załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów czy wymianą dowodów rejestracyjnych.
 • W piątek 5 sierpnia 2022 r. od godz. 22:00 do godz. 6:00 dnia następnego na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Gmina Miasta Toruń zakończyła 24 czerwca 2022 r. realizację projektu pn. „Poznaj Polskę” skierowanego do młodzieży szkolnej.