9. Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

9. Festiwal Sztuki Faktu

Data wydarzenia
-
plakat festiwalu
Opis wydarzenia: 

„Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.

Zaplanowane atrakcje częściowo będą odbywać się on-line, jednak nie zabraknie również tradycyjnych spotkań w toruńskich szkołach. Na organizowanych panelach edukacyjnych toruńscy licealiści będą mieli okazję spotkać się z reporterami TVP Biełsat, TVP Historia oraz Deutsche Welle i PWSFTviT.

Szeroko pojęta solidarność na dziewiątym już Festiwalu Sztuki Faktu będzie oscylować wokół trwającej walki Białorusinów o wolność i demokrację, kolejnej rocznicy związanej z polską „Solidarnością” oraz jednością europejską w walce z pandemią koronawirusa i zagrożeniem klimatycznym.

Odebranie wolności, jednego z podstawowych praw człowieka, jest czymś dla wielu z nas niewyobrażalnym. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu ludzi dotyczy ten problem. Namiastki innego rodzaju „braku wolności”, a raczej niepełnej swobody, mogliśmy doświadczyć podczas pandemii COVID-19. Z kolei zagrożenie klimatyczne jest problemem, który dotyczy nas wszystkich bez wyjątku. Są to tematy, które podejmowane będą na panelach dyskusyjnych tegorocznego Festiwalu, którego program będzie składał się z sześciu modułów.

Dziennikarskie spotkania

Przy współpracy z Radiem Sfera, w klimatycznych radiowych wnętrzach będą miały miejsce dwie rozmowy z dziennikarzami. Relacje live dostępne będą dla wszystkich na fanpage`ach Toruńskiej Agendy Kulturalnej - kliknij, aby przejść na fanpage i Festiwalu Sztuki Faktu - kliknij, aby przejść na stronę.

Podczas pierwszej rozmowy, w poniedziałek 25 października o godzinie 17:00, widzowie i słuchacze spotkają się z Moniką Sieradzką i Anną Kwiatkowską-Biedą w panelu zatytułowanym „Oko w oko z życiem”. Anna Kwiatkowska-Bieda to dziennikarka, podróżniczka i autorka reportaży, dokumentów telewizyjnych oraz książek. Prowadziła m.in. program „Podróżnik” i audycje radiowe „Szczęśliwej podróży”. Pracuje w TVP Historia i jest autorką programów „Piosenką przez historię” oraz „Historia według Jacka Kaczmarskiego”. Monika Sieradzka – kierowała programem „Reporter Polski” w telewizyjnej Dwójce oraz była korespondentką TVP w Skandynawii. Od 2016 r. jest dziennikarką Deutche Welle. Jest tegoroczną laureatką Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. T.Mazowieckiego.

We wtorek 26 października o godzinie 15:00 torunianie będą mogli wysłuchać panelu „Wokół Polski” prowadzonego przez dziennikarzy Biełsat TV: Miłosza Dobrzyńskego i Zmiciera Mickiewicza. Miłosz M. Dobrzyński to wieloletni pracownik polskich mediów publicznych i komercyjnych. W Biełsat TV zajmuje się współpracą instytucjonalną i promocją stacji. Interesuje się m.in. historią Europy Środkowo-Wschodniej oraz teorią dezinformacji. Zmicier Mickiewicz to dziennikarz Biełsat TV oraz analityk projektu Belarus Security Blog. Specjalizuje się w polityce międzynarodowej i wojnie informacyjnej.

Oglądaj filmy on-line

Zainteresowani festiwalowymi atrakcjami mogą odwiedzić także specjalnie uruchomioną platformę www.filmy.sztukafaktu.pl, gdzie udostępnione zostaną materiały filmowe i reporterskie. Część z nich powiązana jest z tematyką omawianą podczas spotkań transmitowanych na fanpage`u Festiwalu Sztuki Faktu.

Dostęp do nich możliwy będzie w czasie festiwalu tj. 25-26 października 2021 r., a w przypadku niektórych materiałów także do 7 listopada 2021 r. Wśród prezentowanych filmów znajdą się materiały odnoszące się do wydarzeń związanych z polską Solidarnością, dotyczące jedności europejskiej w walce z pandemią koronawirusa, a także reportaże Biełsat TV mówiące o walce Białorusinów o wolność i demokrację.

Warsztaty dla licealistów

Dla młodzieży z toruńskich liceów przygotowano serię warsztatów dotyczących tematów wolności, zmian politycznych oraz wydarzeń historycznych i bieżących na świecie. W poniedziałek, 25 października podczas spotkania „Wolność dla Białorusi” z udziałem red. Miłosza Dobrzyńskiego i reportera Biełsatu Jakuba Biernata z portalu belsat.eu młodzież dowie się o roli mediów i dziennikarzy podczas trwającej na Białorusi wojny informacyjnej. „Czas Solidarności” to panel, który poprowadzi red. Anna Kwiatkowska-Bieda z TVP Historia. W trakcie spotkania opowie o 16 miesiącach nazwanych okresem „Karnawału Solidarności” i zaprezentuje reportaże o tym okresie, portrety nieznanych twórców „Solidarności” oraz historie piosenek związanych z tą epoką, w tym „Murów” Jacka Kaczmarskiego. Dzień zakończy spotkanie z prof. Jackiem Snopkiewiczem ze Szkoły Filmowej w Łodzi „Reportaż opisuje fakty” poświęcone medialnemu opisywaniu tematów związanych z ocieplaniem klimatu i jego konsekwencjami, walce z pandemią oraz obrazem świata postrzeganego przez młode pokolenie studentów szkoły filmowej.

Wtorek, 26 października rozpocznie panel TVP „Reportaż opisuje fakty”, który poprowadzi red. Monika Sieradzka, współtwórczyni programu telewizyjnego „Reporter Polski”, jednego z najciekawszych programów reporterskich, audycji która pokazuje Polskę bez retuszu i skupiaja się na opisie polskich losów oraz sposobu życia Polaków. W trakcie spotkania uczniowie obejrzą fragmenty najciekawszych reportaży. Podczas spotkania „Wyprawy w przeszłość” red. Anna Kwiatkowska-Bieda opowie o swojej niedawno wydanej książce „Harcerki z Ravensbrück”. Książka przedstawia historię drużyny harcerskiej Mury oraz innych grup harcerskich działających w obozie koncentracyjnym. Książka jest opowieścią o człowieczeństwie i solidarności w najcięższych czasach w dziejach współczesnej Europy. Ostatni panel przygotowany przy współpracy z Biełsat TV „Wolność dla Białorusi” z udziałem red. Miłosza Dobrzyńskiego i dziennikarza śledczego zmuszonego do emigracji z Białorusi – Zmiclera Mickiewicza dotyczyć będzie pracy niezależnych dziennikarzy w systemie totalitarnym stworzonym po sfałszowaniu wyborów przez obecnego prezydenta Łukaszenkę.

Data: 
25.10.2021 00:00 — 26.10.2021 22:00
Miejsce: 
na żywo i online
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Żółto-zielona taśma filmowa na tle żółto-zielonej panoramy starówki
    Kultura, Miasto
    Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • Plakat projektu Muralokacje
    Miasto
    Kujawsko-pomorskie murale są tematem 13. edycji konkursu "Paszport Turystyczny" Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.