7. edycja Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

7. edycja Festiwal Sztuki Faktu

Tytuł projektu:
7. edycja Festiwal Sztuki Faktu „…laur olimpijski, znak nasz…”

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2019

Realizator:
Toruńska Agenda Kulturalna

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 353 822,15 zł
Kwota dofinansowania: 115 090 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Gmina Miasta Toruń, wkład sektora prywatnego

Termin realizacji:
26-28.09.2019 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”.  W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął Uchwałę Nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”.

Festiwal Sztuki Faktu poświęcony jest gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Od początku istnienia wydarzenia wśród jego kluczowych partnerów merytorycznych znajdują się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi czy Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Każdego roku festiwalowi towarzyszą: konkurs na reportaż telewizyjny, pokazy filmów konkursowych, pokazy filmów fabularnych opartych na faktach, przeglądy reportażu światowego, a także spotkania z zespołami reporterskimi.

Siódma edycja Festiwalu Sztuki Faktu rozpoczęła się otwarciem wystawy zdjęć udostępnionych Toruńskiej Agendzie Kulturalnej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dużym zainteresowaniem wśród szkół cieszyły się warsztaty edukacyjne oraz panele filmowe z programowej konferencji telewizji publicznych o zasięgu globalnym. Celem spotkań było stworzenie warunków dla uczniów szkół średnich z Torunia dla wzmacniania ich tożsamości i uczestnictwa w kulturze i sporcie, jak również upamiętnienie polskiego dziedzictwa sportowego poprzez realizację projektu upowszechniającego dorobek w zakresie sztuki reportażu.

Tegoroczna edycja, ze względu na współpracę z TVP Sport, zaowocowała cyklem „Klasyka reportażu sportowego”. W ramach „Faktu w fabule” zaprezentowano trzy duże produkcje: „K2. Ostatnia Góra”, „Free Solo: ekstremalna wspinaczka” oraz „Diego”. Zainteresowaniem cieszyły się również specjalne pokazy filmowe tj. „Sen o Warszawie” oraz „Ikar”. Uzupełnieniem tematyki sportowej tegorocznej edycji były panele: „Noc Reporterów”, „Wieczór Komentatorów” oraz spotkanie z zespołem Magazynu Ekspresu Reporterów, podczas których zaproszeni goście ze świata telewizji dyskutowali o osiągnięciach polskiej telewizji oraz prezentowali fragmenty reportaży i komentarzy wzbudzających emocje odbiorców.

Ogłoszono także konkurs na reportaż telewizyjny i dokument z pogranicza reportażu, którego tematem byli ludzie, zjawiska oraz sytuacje określające rytm współczesności, zrealizowany przez zakwalifikowanych do konkursu uczestników. Do Toruńskiej Agendy Kulturalnej wpłynęło 65 reportaży, a jury przyznało nagrody, które wręczono na Gali Zamknięcia Festiwalu w dniu 28 września 2019 r. w CKK Jordanki. Galę uświetnił występ Izabeli Szafrańskiej wraz z zespołem Igora Nowickiego, a zakończył recital Janusza Radka „Wokół Niemena”.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Agenda Kulturalna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...