6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Data wydarzenia
-
grafika ze skrzypcami i napisem 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, 20.09-6.10, Toruń 2024
Opis wydarzenia: 

Do Torunia przyjadą wirtuozi skrzypiec z całego świata

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Wydarzenie rozpocznie się 20 września, a zakończy 6 października uroczystym Koncertem Laureatów. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych konkursów w Europie, który przyciąga młodych, zdolnych muzyków z różnych części globu. W tym roku przewodniczącym jury będzie prof. Daniel Stabrawa, wybitny skrzypek i dyrygent, który przez 35 lat pełnił funkcję koncertmistrza Filharmoników Berlińskich.

Historia Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego sięga 2007 roku, gdy odbyła się pierwsza edycja wydarzenia. Kolejną zorganizowano trzy lata później. W 2013 roku, oprócz konkursu, odbył się również festiwal skrzypcowy, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Miłośnicy skrzypiec mogli nie tylko obserwować konkursowe zmagania, lecz także wziąć udział w koncertach i akcjach towarzyszących.

Od 2019 roku wydarzenie nosi nazwę Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego – wirtuoza skrzypiec, wybitnego kompozytora i pedagoga zwanego „polskim Paganinim”. Jednym z celów, którzy przyświeca konkursowi, jest ocalenie przed zapomnieniem kompozycji Karola Lipińskiego.

Od początku konkurs przyciągał młodych i zdolnych skrzypków z całego świata. Do poprzedniej edycji zgłosiło się ponad 80 chętnych. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 24 uczestników z kilkunastu, często bardzo odległych krajów. Laureaci: Elias David Moncado (I Nagroda, Niemcy), Robert Łaguniak (II Nagroda, Polska), Yumiko Yumiba (III Nagroda, Japonia) odnoszą liczne sukcesy i zdobywają laury w wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursach. 

6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego: nagrody

W tym roku uczestnicy mogą liczyć na następujące nagrody:

I Nagroda – 15 000 EUR

II Nagroda – 10 000 EUR

III Nagroda – 6 000 EUR

3 x Wyróżnienie – 2 000 EUR

Przyznane zostaną także nagrody pozaregulaminowe.

- Do 3 czerwca czekamy na zgłoszenia uczestników. Udział w Konkursie mogą wziąć skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1989 – 2005 – mówi Przemysław Kempiński, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Jak będzie wyglądał 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego?

Konkurs będzie składał się z trzech etapów otwartych dla publiczności. Uczestnicy wykonają podczas nich utwory m.in. J. S. Bacha, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego, L. van Beethovena oraz oczywiście K. Lipińskiego. W repertuarze Konkursu znalazły się zarówno najbardziej znane, wirtuozowskie koncerty skrzypcowe, jak i utwory rzadko wykonywane.

W pierwszym etapie posłuchamy dzieł przeznaczonych na skrzypce solo. Drugi etap, do którego jury zakwalifikuje maksymalnie dwunastu uczestników, obejmuje recitale z towarzyszeniem fortepianu (o czasie trwania 40-45 minut), w których pozycją obowiązkową jest jedna z kompozycji Lipińskiego.

W trzecim etapie, w którym wystąpi sześciu finalistów, zabrzmią wybrane, szczególnie ważne w literaturze skrzypcowej, koncerty autorstwa: K. Lipińskiego, M. Karłowicza, H. Wieniawskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J. Sibeliusa, J. Brahmsa i L. van Beethovena. Całość zakończy Koncert Laureatów.

Konkursowi ponownie towarzyszyć będzie festiwal. Na toruńskiej scenie wystąpią między innymi: duet złożony z jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie - Adama Bałdycha oraz niekwestionowanej gwiazdy polskiej sceny pianistycznej - Leszka Możdżera; laureat poprzedniej edycji toruńskiego konkursu skrzypcowego - Elias David Moncado, młody wirtuoz, który ma na swoim koncie między innymi wspólne występy z ikoną wiolinistyki - Anne-Sophie Mutter; duet Polish Violin Duo - znakomici młodzi skrzypkowie, laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej - Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak (laureat II nagrody poprzedniej edycji toruńskiego konkursu skrzypcowego).

Regulamin i wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej wydarzenia: lipinski-competition.com. Organizatorem konkursu jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, instytucja finansowana z Gminy Miasta Toruń. Konkurs współfinansowano ze środków ZAW STOART.

Data: 
20.09.2024 19:00 — 06.10.2024 19:00
Miejsce: 
CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

  • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
    Kultura, Miasto
    Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • Kultura, Miasto
    Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
    Drogi, Miasto
    I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
    Inwestycje, Miasto
    Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
  • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
  • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
  • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
  • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
  • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.