5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy

Tytuł projektu:
5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa  4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2019

Realizator:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 998 734,52 zł
Kwota dofinansowania: 118 800 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Gmina Miasta Toruń, wkład sektora prywatnego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Termin realizacji:
1-13 października 2019 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”. W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”.

Projekt składał się z 20 wydarzeń: koncertów i recitali wybitnych skrzypków, pokazów filmowych, lutniczych i wykładów. Festiwal odbywa się w Toruniu co 3 lata, a jego głównym elementem jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Zaproszeni do udziału w Festiwalu artyści prezentowali wysoki poziom artystyczny i gwarantowali mistrzowskie wykonanie dzieł, w tym także kompozytorów polskich. Dotyczyło to również proponowanych prelekcji, filmów i koncertów przeznaczonych w ramach edukacji dla wszystkich zainteresowanych. Starannie dobrany program przesłuchań uczestników Konkursu Skrzypcowego zapewniał jego wysoki poziom.
Jednym z głównych celów zadania było podnoszenie kwalifikacji instrumentalistów, szczególnie studentów akademii muzycznych oraz prezentacje i popularyzacja wybitnych skrzypków wirtuozów (recitale i koncerty). Poziom artystyczny uczestników Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego (uzdolnionych skrzypków z całego świata) oceniany był przez Jury składające się z wybitnych pedagogów: prof. Ilya Kaler (przewodniczący jury), prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, Mariusz Smolij, Jakub Jakowicz.

W związku z realizacją celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, do udziału w projekcie zostali zaproszeni artyści z Polski, Finlandii i Niemiec, w tym laureat I nagrody poprzedniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego - Albrecht Menzel. Pozostałe koncerty festiwalu, wykłady, pokazy filmowe i pokazy lutnicze, które towarzyszyły konkursowi skrzypcowemu miały za zadanie uatrakcyjnić ofertę.

Do udziału w pierwszym etapie konkursu zostało zakwalifikowanych 24 skrzypków, którzy zostali wybrani w preeliminacjach. Jury konkursu do udziału w II etapie wytypowało 12 osób, z których do ścisłego finału przeszło 6 skrzypków. Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe. Dodatkowo, każdy z uczestników miał możliwość otrzymania nagród pozaregulaminowych w postaci koncertów, nagród finansowych oraz rzeczowych, przyznanych m.in. przez współpracujące z wnioskodawcą filharmonie polskie i zagraniczne.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura. Ponadto:
- Popularyzacja najwybitniejszych dzieł wielowiekowego dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.
- Promocja regionu, podnoszenie poziomu jego atrakcyjności dla mieszkańców i turystów.
- Zaspokojenie potrzeb kulturalnych w zakresie uczestnictwa w wydarzeniach z zakresu kultury wysokiej.
- Zwiększenie liczby uczestników w wydarzeniach popularyzujących muzykę klasyczną.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
  • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
    Miasto
    Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
  • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
    Miasto
    Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
  • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
    Miasto, Sport
    25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
  • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
    Miasto
    Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
  • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
    Miasto
    Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
  • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
  • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
  • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
  • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
  • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
  • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
  • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
  • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.