Tytuł projektu:
4. edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych
Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2018
Realizator:
Toruńska Agenda Kulturalna
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 435 566,17 zł
Kwota dofinansowania: 109 199 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Gmina Miasta Toruń, wkład sektora prywatnego
Termin realizacji:
30.06.2018 r. - 16.09.2018 r.
Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”. W dniu 19.12.2018 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął Uchwałę Nr 5/210/18 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”.
Festiwal Teatrów Ulicznych obejmuje plenerowe prezentacje zróżnicowanych spektakli i widowisk ulicznych z Polski i innych krajów europejskich. Spektakle, realizowane głównie na toruńskiej Starówce i w jej bliskim otoczeniu adresowane są do różnych pokoleń mieszkańców i goszczących w mieście turystów, służąc przy tym ukazaniu najnowszych trendów współczesnego teatru ulicznego, opartych na połączeniu muzyki, światła, sztuki cyrkowej. To wydarzenie, które poszerza letnią ofertę kulturalną Torunia pokazując, że teatr to nie tylko poważne gmachy i wytworne sceny.
Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura.
Podczas czwartej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych widzowie mieli szansę uczestniczyć w 11 ogólnodostępnych i bezpłatnych spektaklach. Niektóre z nich były odgrywane dwukrotnie, przez co liczba wszystkich wydarzeń w ramach Festiwalu wynosiła łącznie 16. W ciągu trzech miesięcy do Torunia zawitali uzdolnieni artyści i trupy teatralne – zarówno lokalne talenty, jak i doskonale znane teatry z Włoch, Austrii czy Rosji. Artyści wchodzili w interakcje z widzami i pozwalali poczuć cyrkowy klimat. Festiwal atrakcyjny okazał się szczególnie dla rodzin z dziećmi, które stanowiły liczną grupę pośród widzów. Widowiskowe i kolorowe spektakle były także dla dzieci dodatkowym bodźcem kreatywności i być może także źródłem inspiracji, aby odkrywać i rozwijać artystyczne zdolności.
Festiwal organizowany w obrębie zespołu Staromiejskiego promuje nie tylko Województwo jako miejsce sprzyjające twórcom, ale także Toruń jako miasto o wyjątkowej architekturze, które łączy piękne zabytkowe budowle z nowoczesną sztuką teatru.
W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.
Metryczka projektu