35. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora | www.torun.pl

35. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

Data wydarzenia
-
plakat festiwalu
Opis wydarzenia: 

Festiwal zwykle odbywał się jesienią. Pandemia zmieniła ten od dawna ukonstytuowany stan rzeczy. Tym razem Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora odbędą się w maju.

Organizatorzy mają nadzieję zorganizować imprezę w formie hybrydowej, by widzowie mogli uczestniczyć w niej fizycznie oraz poprzez streaming. Sytuacja jest jednak dynamiczna i wiele wskazuje na to, że tegoroczna edycja przybierze wyłącznie tę drugą postać. Wówczas

Spektakle pokazywane będą poprzez platformę PPV Stream: https://bajpomorski.ppv-stream.pl/

Hasło przewodnie: Spektakle w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza.

Zaprezentowane zostaną cztery monodramy. W pierwszym dniu widzowie obejrzą monodram Krzysztofa Gordona „Śmieszny staruszek”. Staniemy się świadkami nie do końca sprecyzowanej pod względem przedmiotu rozprawy sądowej, podczas której oskarżony „składa zeznania ze swojego życia”. Po spektaklu odbędzie się jedyna impreza towarzysząca (najprawdopodobniej wyłącznie w formie online) – wykład prezesa Klubu Krytyki Teatralnej, redaktora Tomasza Miłkowskiego, „Tadeusz Różewicz w Teatrze Jednego Aktora”.

W drugim dniu Wioleta Komar zaprezentuje monodram „Przyj dziewczyno przyj…” oparty na utworach: „Przyj dziewczyno przyj do sukcesu” i „Kichnięcia, dramatach: Pogrzeb po polsku”, „Na czworakach”, „Trelemorele”, „Czego przybywa czego ubywa” oraz wierszu „Budowa wieży Bubel”. Spektakl stanowi próbę scenicznego ujęcia byłych, obecnych i przyszłych tzw. „obowiązujących, kultowych trendów” literacko-artystycznych.

W tym samym dniu Piotr Kondrat zaprezentuje w Amfiteatrze Szekspirowskim premierowy spektakl „Szekspir 7 pm”.

Ostatniego dnia obejrzeć będzie można monodram Agnieszki Przepiórskiej „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Spektakl stanowi próbę ujęcia życiorysu poetki żydowskiego pochodzenia, Zuzanny Ginczanki, rozstrzelanej przez Gestapo w 1944 roku.

Afisz festiwalu - kliknij, żeby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Data: 
07.05.2021 (Całodzienne) — 09.05.2021 (Całodzienne)
Miejsce: 
Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Teatr
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Natalia Kaliszek i Mksym Spodyriev otrzymują akty przyznania stypendium z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego
  Miasto, Sport
  12 maja w TVP Sport zostanie pokazana Gala Łyżwiarska, zarejestrowana w Toruniu 8 maja 2021 r. na lodowisku Tor-Tor. Najlepsi toruńscy zawodnicy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev otrzymali z rąk prezydenta Michała Zaleskiego akty przyznania stypendiów sportowych za zdobycie kwalifikacji olimpijskiej do Pekinu.
 • Żołnierz składa wieniec pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w alei św. Jana Pawła II
  Miasto
  8 maja, w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Polsce i Europie, delegacja miasta złożyła wiązanki kwiatów w toruńskich miejscach upamiętnienia jej ofiar.
 • Kwitnące tulipany i żonkile w rejonie pomnika Jana Pawła II
  Eko, Miasto
  Wiosna to zdaniem wielu najpiękniejsza pora roku w Toruniu. Miasto tonie w świeżej zieleni i barwach tysięcy wiosennych kwiatów.
 • Turyści przy pomniku Kopernika, widok w stronę ulicy Szerokiej
  Kultura, Miasto
  14-16 maja 2021 r. zapraszamy torunian i turystów na oficjalną inaugurację sezonu turystycznego w naszym mieście. Będzie okazja do obejrzenia atrakcji mniej znanych lub niedostępnych na co dzień.
 • Logo Transport Logistic
  Biznes, Miasto
  Międzynarodowa branża logistyczna spotkała się online na monachijskich targach.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
 • Po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Torunia do wspierania branży gastronomicznej i udziału w konkursie Kupuj lokalnie. Zamawiając jedzenie z restauracji można wygrać nagrody.
 • Uchwalony przez Radę Miasta Torunia regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń rozstrzyga kwestie związane z cyklicznym przeprowadzaniem deratyzacji.
 • Na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego dokonano korekty dot. konstrukcji barier na rozbudowywanym moście im. Józefa Piłsudskiego. Po zmianach bariery nie będą zasłaniały widoku z mostu na m.in. Zamek Dybów.
 • Zbigniew Lisowski, dotychczasowy dyrektor Teatru Baj Pomorski, wygrał konkurs na kierowanie lalkową sceną od września 2021 r. Jeśli wszystkie warunki zostaną uzgodnione, obowiązki powierzone zostaną mu na kolejne 5 lat.
 • Do końca roku 2021 można dokonywać płatności gotówkowych na rzecz Gminy Miasta Toruń bez dodatkowych opłat i prowizji w placówkach Poczty Polskiej na terenie Torunia.
 • Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.
 • Podczas 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. rozpatrzony zostanie prezydencki projekt uchwały podający do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia dwóch instytucji kultury: Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki".
 • „Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.