33. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

33. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

Data wydarzenia
-
Monodram Przemysława Bluszcza, fot. J. Kołodziejski
Opis wydarzenia: 

23.11. (piątek)

  • godz. 18.00 Andrzej Grabowski - „Spowiedź chuligana. Kesienin” (duża scena) 

Przedstawienie złożone z wierszy Sergiusza Jesienina. Wiersze układają się w historię o dojrzewaniu, o nadchodzeniu mądrości i roztropności, wreszcie o wspomnieniach czasu
minionego. Spektakl pomyślany w dwóch planach: filmowym, z młodym Andrzejem Grabowskim recytującym wczesne poematy Jesienina oraz współczesnym, w którym Andrzej Grabowski - po latach inny człowiek, inny aktor - interpretuje i śpiewa poezję Jesienina, wracając także do własnych wspomnień.

  • godz. 20.00 Irena Jun – „Matka Makryna” (mała scena)

Na podstawie poematu Juliusza Słowackiego Rozmowa z Matką Makryną Mieczysławską i książki Jacka Dehnela Matka Makryna. Spektakl Teatru Studio w Warszawie

24.11. (sobota)

  • godz. 11.00 warsztaty teatralno-edukacyjne - prowadzi prof. Irena Jun
  • godz. 16.00 Anna Magalska – „9 x John L.” (Teatr Wilama Horzycy)
  • godz. 17.30 Magdalena Drab - „Curko moja ogłoś to” (mała scena) 

Scenariusz na motywach obrazów Marii Wnęk z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich oraz Leszka Macaka: Magdalena Drab. Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Spektakl stara się zmierzyć z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych.

  • godz. 18.30 Beata Malczewska – „6 sekund” (duża scena)

Monodram wystawiany w Teatrze Loch Camelot w Krakowie. Bohaterka – aktorka po 30 latach pracy scenicznej zamierza krańcowo odmienić swój wizerunek zawodowy. Komediowy i pozornie absurdalny układ początkowych scen, kursu tańca dla kobiet bez różnicy wieku, gdzie bohaterka symultanicznie odgrywa konflikt trzech pokoleń - prowadzi do bolesnej retrospekcji, refleksji i decyzji. Jest to udział w castingu na reklamę, zamiast do serialu Szekspirowskiego.

  • godz. 20.00 - Lidia Danylczuk - „Stara kobieta wysiaduje” (mała scena)

Kim jest ta dziwaczna Starsza Pani, która utknęła na rozdrożach świata i skrzyżowaniach historii, zawisła między niebem a ziemią, opętaniem a przytomnością, poezją a prozą? W czasach Różewicza mówiono o absurdalności świata, dziś mówimy o jego hybrydowości... To, być może, warto przestać „wysiadywać” i nareszcie „wysiąść” z tego świata, powiedzieć mu „a fe” i „pa, pa”?

25.11. (niedziela)

  • godz. 12.00 Klub Krytyki Teatralnej „O polskich aktorach w rocznicę odzyskania niepodległości”, prowadzi red. Tomasz Miłkowski 
  • godz. 15.00 Michał Studziński „Iwan Karamazow zwraca bilet” (mała scena)
  • godz. 16.00 Przemysław Bluszcz - „Samospalenie” (duża scena)

Warszawa. Wrzesień 1968 r. Centralne Uroczystości Dożynkowe na Stadionie Dziesięciolecia.
Bohaterski akt, radykalny i ostateczny gest sprzeciwu Ryszarda Siwca wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji staje się punktem zwrotnym w karierze oficera Służby Bezpieczeństwa. Dziś, zepchnięty na margines historii, (anty)bohater minionego systemu, pozbawiony przywilejów i władzy - próbuje zrekonstruować swoją drogę, odzyskać ciągłość własnej biografii, zrozumieć i zdefiniować swoją tożsamość. Obecnie spektakl w repertuarze Teatru Ateneum w Warszawie.

  • godz. 18.00 Joanna Stanecka - „Cudzoziemka” (mała scena)

Monodram został napisany na podstawia powieści Marii Kuncewiczowej. Jest to jeden z bardziej fascynujących portretów kobiecych, jakie powstały w literaturze nie tylko polskiej, ale chyba i światowej. Dotyczy on poczucia wyobcowania i inności spowodowanych emigracją.
Czy jednak to emigracja była powodem frustracji naszej bohaterki? Czy inna mentalność, tęsknota za ojczyzną może doprowadzić do tak skrajnego wyobcowania i poczucia wyższości „nad marnościami tego świata”? Przez życie Róży Żabczyńskiej poprowadzi nas trochę z humorem a trochę przez łzy, autorka i aktorka tego spektaklu Joanna Stanecka, która sama mieszkała 20 lat poza granicami Polski.

  • godz. 20.00 Szymon Majewski „One Mąż Show” (duża scena)

Monolog Szymona Majewskiego, który na przykładzie swojego małżeństwa opowiada o kłopotach i radościach współczesnego związku, relacji kobieta - mężczyzna, mąż - żona. To złożona z przykładów i prawdziwych, zabawnych sytuacji, opowieść o uczuciu bezkompromisowym. Ciepła, ironiczna, autoironiczna, złośliwa i bardzo prawdziwa opowieść o kobiecie. Opowieść męża - zależnego od humorów żony i jej sposobu myślenia, zakochanego, mierzącego się ze współczesnymi stereotypami i popularnymi uprzedzeniami zarówno swojej żony, jak i jej koleżanek.

  • godz. 21.30 Uroczyste zakończenie Festiwalu

Wydarzenia towarzyszące:

  • Warsztaty teatralno-edukacyjne, prow. Irena Jun 
  • Klub Krytyki Teatralnej „O polskich aktorach w rocznicę odzyskania niepodległości”, prow. Tomasz Miłkowski
  • Wystawa „Aktorzy w obiektywie Tadeusza i Macieja Szwedów”

Bilety, rezerwacje i zapisy na warsztaty na: bajpomorski.art.pl/repertuar, Dział Organizacji Widowisk 56 652-20-29, wew. 35,36, 54

Data: 
23.11.2018 18:00 — 25.11.2018 21:30
Miejsce: 
Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Teatr
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • Komunikacja miejska w przedłużony weekend
    Miasto, MZK
    W przedłużony, sierpniowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.