Data wydarzenia
-
Typ wydarzenia
Opis wydarzenia

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z twórczością zaproszonych poetów. W programie przewidziane zostały również: slam poetycki, pokaz animacji artystycznej, seans filmu, spotkanie z twórcami, działania performatywne, warsztaty, wystawa w Galerii 011 oraz koncerty.

12.05. poniedziałek 

  • 18.30 Wernisaż wystawy „OBSERWUJĄC” („Od Nowa” - Galeria 011) 

    OBSERWUJĄC to wystawa, która odnosi się bezpośrednio i pośrednio do zmysłu wzroku, ale także do czucia i odczucia filtrowanego następnie przez umysł. Co jest tu obserwowane? Odpowiedź brzmi… życie, po prostu. Są to różne jego odsłony, różne aspekty, na które składają się rzeczy tak proste i zwykłe, jak zasuszony bukiet kwiatów, czy pleśń na owocach, a więc zamieranie i odchodzenie organicznych form życia, które zatrzymane, wręcz zamrożone (ang. frozen ) na płótnie w symbolicznej stop-klatce przewrotnie ożywają. Abstrakcyjne potraktowanie przez Myszkowską form organicznych otwiera przed odbiorcą nieskończone możliwości skojarzeń. 
    Obrazy tworzą cykl, na wystawie prezentowany tylko w części (5 obrazów z 8 w formacie 150x100 cm) noszący wymowny ang. tytuł „Frozen in Time” (pol. „Zatrzymanie”). Płótna zostały namalowane w technice olejnej w pracowni prof. Ireneusz Kopacza i stanowią część dyplomu artystycznego, który artystka stworzyła na kierunku malarstwo WSP UMK. Pozostałe prace prezentowane na wystawie, z narracji abstrakcyjnej wchodzą w opowieść surrealistyczną oraz stricte symboliczną. Nadal ich treść wynika z obserwacji, ale tym razem obrazy komentują … komentują sytuacje codzienne wyłuszczając ich sedno, demaskują pozory ujawniając ich prawdziwy sens, na przykład ilustrują bardzo powszechny rytuał  paplania o niczym albo o czymś dla kogoś raniącym („Mandala codzienności”, „Jadowitość”) lub zachowania ludzkie, w których pytamy o  przyzwoitość („Okruchy przyzwoitości”). 
    Prace ponadto wskazują na osobiste „zmagania” artystki z niewygodą wynikającą z określonych własnych postaw mentalnych („Obiekt sensoryczny. Ciągle muszę czuć”, „Próba odzwierzęcenia”). Artystce nie jest dobrze w jej własnej ludzkiej/zwierzęcej skórze.  Tutaj wraz z tematem, który ewoluował w bardziej złożony, zmienia się także adekwatnie technika prac artystki na rzecz łączenia różnych mediów. 
    Temat artystycznych wypowiedzi Moniki Myszkowskiej osiąga swoją kulminację w obrazach „Dualność- pozorna I” oraz „Dualność pozorna II”. Artystka odkrywa drogę do WEWNĄTRZ. Stamtąd przychodzi do Niej zrozumienie, że to czego doświadczamy jest projekcją nieświadomego umysłu, jest mirażem, który rozpada się gdy „pociągniemy” go za tasiemkę oświecającego wiedzenia. Zatem wystawa OBSERWUJĄC jest zapisem autentycznej przemiany wewnętrznej, która dobitnie rozegrała się na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat życia artystki. Drogi z zewnątrz do wewnątrz. Prace prezentowane na wystawie są osobiste, ale jednocześnie urastają do rangi uniwersalnego symbolu, który znajduje swoje  uzasadnienie/potwierdzenie w formach poetyckich innej artystki -Katarzyny Kujawskiej -Murphy (wykładowczyni UAP-u), która swoją „niewygodę mentalną” - trudne stany emocjonalne,  zapisała właśnie w ten sposób – słowem. Są one ponadto „lustrem instalacji” artystycznych, które Katarzyna tworzy będąc na co dzień artystką wizualną. Jej teksty uzupełniają obrazy i dopowiadają doskonale to, z czym także w przeszłości mierzyła się w swoim życiu Monika.
  • 19.00 Wielki Majowy Slam Poetycki („Od Nowa” – Duża scena)  

    Slam poetycki to nieposkromiona hybryda poezji i performancu, krwiste igrzyska żywej liryki, czy też epicki pojedynek poetycki. Udział w nim może wziąć każdy śmiałek, który w szaleństwie swym obwołał się poetą i jeszcze się tego nie wstydzi.
     

13.05. wtorek 

  • 17.00 Warsztaty slamowe
    -  prowadzenie:  Justyna Kłosińska
  • 19.00 Projekcja filmu „Utrata równowagi” + rozmowa z gościem Korkiem Bojanowskim, reżyserem filmu (Q&A)
    („Od Nowa” – Sala kinowa)  

    Opis fabuły:
    Mimo że Maja poświęciła aktorstwu całe swoje życie, nie wierzy w siebie i swoje możliwości. Uważa, że jest w większości studentów, która nie znajdzie pracy po studiach w szkole teatralnej. Dlatego po ukończeniu aktorstwa planuje aplikować na marketing i zarządzanie. Wszystko zmienia się, gdy na drodze Mai staje nowy reżyser. Charyzmatyczny mężczyzna ma przygotować ze studentami dyplom. Reżyser, dając Mai główną rolę Lady Makbet, przywraca jej nie tylko miłość do aktorstwa, ale i wiarę w siebie. Wkrótce okaże się jednak, że to nie zagranie w przedstawieniu dyplomowym będzie głównym celem Mai, a zdemaskowanie prawdziwej natury reżysera.
    Biogram reżysera:
    Korek Bojanowski – scenarzysta i reżyser. Jego debiutem pełnometrażowym jest film z 2024 roku – „Utrata Równowagi”. Razem z Pawłem Tarasiewiczem ma firmę Amondo, która poza produkcją filmów fabularnych i dokumentalnych, pokazywanych na festiwalach na całym świecie, prowadzi najmniejsze kino w Warszawie – Amondo Kino. Kochający kino filmoznawca z pasji.

14.05. środa 

  • 18.30 Prezentacja twórczości („Od Nowa” – Mała scena) 
    -  Wiktor Stribog 
  • 19.30 Wystąpienia poetów („Od Nowa” – Mała scena)
    - Marcin Sendecki 
    - Agnieszka Wolny - Hamkało 
    - Dominik Bielicki 
  • 21.00 Koncert zespołu „Toruńska Orkiestra Improwizowana” („Od Nowa” – Mała scena)

15.05. czwartek

  • 16.30 Warsztaty poetyckie (Kulturalny Hub Bydgoskiego Przedmieścia)
  • 18.30 Wystąpienia poetów („Od Nowa” – Mała scena)
    - Agnieszka Jabłońska (zwyciężczyni konkursu Majowego Buumu Poetyckiego 2024)
    - Rafał Gawin 
    - Marcin Jurzysta 
    - Radosław Kobierski
  • 20.00 Ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego („Od Nowa” – Mała scena) 
    - Zwycięzca konkursu poetyckiego 26. Majowego Buumu Poetyckiego
  • 20.30 Koncert – BOVSKA  („Od Nowa” – Duża scena) 
    O wykonawcy:
    BOVSKA – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, graficzka, ilustratorka, performerka. Jest jedną z ważniejszych artystek polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty został wyprzedany 2 dni po premierze. Singlowa piosenka „Kaktus”, którą w Internecie odtworzono ponad 27 milionów razy, stała się motywem przewodnim czołówki serialu TVN „Druga Szansa” oraz uzyskała status Złotej płyty za sprzedaż ponad 10 000 egzemplarzy. Płyty „Kaktus” oraz „Pysk” nominowane były do nagród Fryderyki w kategorii „Fonograficzny debiut roku” i „Album roku elektronika”.
    W marcu 2023 roku ukazał się piąty album Bovskiej. Album „Dzika”, zawierający 12 utworów, to płyta o kobiecie i wokół kobiety. Skupiona, jak zawsze u Bovskiej, wokół delikatnej tkanki tego, co trudno opisać słowami, a co świetnie potrafi zmieścić się w piosence.

Podczas wydarzenia prowadzony będzie kiermasz twórczości literackiej. Możliwość zakupu tomików poezji artystów, którzy zaprezentują się podczas Buumu.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Klub Od Nowa, ul. Gagarina 37a
Organizator
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa
Kategoria wydarzenia
Festiwal
Położenie