2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze

 

Olga Tokarczuk -
polska powieściopisarka, eseistka i nowelistka, urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie k. Zielonej Góry.

W 1985 ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1986 roku zamieszkała w Wałbrzychu, gdzie przez dwa lata pracowała jako psychoterapeutka.

Debiutowała w 1987 roku zbiorkiem wierszy "Miasto w lustrach". Następnie opublikowała m.in. powieści: "Podróż ludzi księgi" (1993), "E.E." (1995), "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998) i "Bieguni" (2007), zbiory opowiadań "Szafa" (1997), "Gra na wielu bębenkach" (2001) i "Ostatnie historie" (2004) oraz rozległy esej "Lalka i perła" (2001), w którym autorka zaproponowała nowe odczytanie słynnej powieści Bolesława Prusa.

Na podstawie jej utworów powstały inscenizacje teatralne i adaptacje filmowe. Mieszka w Krajanowie k. Nowej Rudy, gdzie prowadzi wydawnictwo "Ruta", a od 2008 roku także wykłada na Uniwersytecie Opolskim.

Jest jedną z najwyżej cenionych przez krytykę i najbardziej popularnych wśród czytelników pisarek polskich, laureatką licznych krajowych i zagranicznych nagród literackich.

W roku 2008 została wyróżniona Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jej utwory przełożono na wiele języków obcych m.in. niemiecki, angielski, francuski, włoski, hiszpański, węgierski, estoński, litewski, duński, szwedzki i serbski.

Ingo SchultzeIngo Schulze -
niemiecki prozaik i publicysta, urodził się 15 grudnia 1962 roku w Dreźnie.

Po uzyskaniu matury w 1981 przez półtora roku odbywał obowiązkową służbę wojskową w armii NRD. Następnie, w latach 1983-1988, studiował filologię klasyczną i germanistykę na uniwersytecie w Jenie.

Po ukończeniu studiów od 1988 do 1990 roku był kierownikiem literackim teatru w Altenburgu, a przez kolejne dwa lata pracował jako dziennikarz w czasopismach "Altenburger Wochenblatt" i "Anzeiger". W 1993 roku wyjechał do Sankt Petersburga. Efektem sześciomiesięcznego pobytu był jego debiut literacki, jedyna jak dotąd książka przełożona na język polski (2003), "33 mgnienia szczęścia. Pamiętnik znaleziony w drodze do Petersburga" (1995).

Od połowy lat 90. mieszka w Berlinie. Jest autorem ośmiu książek prozatorskich i jednym z najbardziej cenionych pisarzy niemieckich średniego pokolenia, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich [m.in. im. Alfreda Döblina (1995), im. Ernsta Willnera (1995), im. Johannesa Bobrowskiego (1998), im. Josepha Breitbacha (2001), im. Petera Weissa (2006), nagrody literackiej Landu Turyngii (2007), nagrody literackiej Lipskich Targów książki (2007).

W roku 2008 został uhonorowany Nagrodą Miast partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jego utwory zostały przełożone na ponad dwadzieścia języków.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
  Miasto
  JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Górale na Placu Dominikańskim
  Kultura, Miasto
  Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.