2006 - Sławomir Mrożek i Tankred Dorst | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2006 - Sławomir Mrożek i Tankred Dorst

 

Sławomir MrożekSławomir Mrożek -
urodził się 29 czerwca 1930 r. Jest jednym z najczęściej grywanych w kraju i za granicą polskich dramaturgów. Ale to także znakomity prozaik, autor scenariuszy filmowych i rysownik. Właśnie od satyrycznych rysunków rozpoczął w 1950 r. swoją karierę. To one oraz świetne, pełne groteski opowiadania sprawiły, że stał się autorem niezwykle popularnym.

W swojej twórczości zawsze obnażał absurdy rzeczywistości, także tej peerelowskiej, oraz wykpiwał stereotypy funkcjonujące w świadomości Polaków. Przysłowiowe stało się powiedzenie "jak z Mrożka", które miało określać szczególnie bezsensowną sytuację.

Do jego najpopularniejszych tomów opowiadań zaliczyć należy "Półpancerze praktyczne", "Słonia" i "Wesele w Atomicach". Światową sławę przyniosły mu dramaty, przede wszystkim "Tango", obrazujące relacje rodzinne stanowiące miniaturę relacji społecznych - chorych i znamionujących rozpad. Kolejne znakomite dramaty to "Indyk", "Emigranci", "Krawiec".

W latach 1963-96 Mrożek przebywał na emigracji w Paryżu, USA, Niemczech i Meksyku. Obecnie mieszka w Krakowie.

Tankred DorstTankred Dorst -
słynny niemiecki dramatopisarz, scenarzysta i reżyser. W Toruniu, który honoruje go nagrodą, przebywał wielokrotnie. To właśnie w Teatrze im. Wilama Horzycy w 1994 r. swoją polską prapremierę miała sztuka "Fernando Krapp napisał do mnie ten list". Był jurorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Gościł także na Akademickich Spotkaniach Teatralnych Klamra, gdzie został zaproszony na przedpremierowe przedstawienie "Święty Edyp" Teatru Wierszalin w reż. Piotra Tomaszuka.

Jego sztuki wielokrotnie grane były na polskich scenach. Do najsłynniejszych inscenizacji zaliczyć należy dramat "Ja, Feuerbach" z niezapomnianym Tadeuszem Łomnickim.

Dorst urodził się w 1925 r. w Turyngii, studiował germanistykę, teatrologię i historię sztuki. Debiutował w 1960 r. dramatem "Zakręt". Sławę przyniosła mu sztuka o niemieckim ekspresjoniście zatytułowana "Toller" oraz tryptyk poświęcony Lwu Tołstojowi.. Był współscenarzystą takich filmów jak "Długa rozmowa z ptakiem" w reż. K. Zanussiego i "Szkarłatna litera" W. Wendersa.

Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Bonner Biennale - najważniejszego festiwalu dramaturgii współczesnej. Jest także autorem znakomitych sztuk dla dzieci, takich jak "Amelka, Bóbr i Król na dachu" czy "Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma". Od lat tworzy wspólnie z żoną, również dramaturgiem, Ursulą Ehler.

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.