2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler

Sylwetki laureatów - rok 2003

Włodzimierz Kowalewski Włodzimierz Kowalewski -
poeta, prozaik, krytyk literacki. Urodził się w 1956 r. w Olsztynku. Ukończył polonistykę na toruńskim UMK. Obecnie mieszka w Olsztynie, gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w II LO.

Debiutował jako poeta w 1975 r. tomikiem wierszy "Idę do ciebie spod sklepionego łuku bramy". Podczas studiów był współorganizatorem "Toruńskiego Maja Poetyckiego" oraz założycielem grupy poetyckiej "Zamek Nieszawski", propagującej powrót do modernizmu i przeciwstawiającej się upolitycznieniu życia i sztuki. Dziś domeną Kowalewskiego jest proza - uważa się go za jedną z najciekawszych indywidualności literackich ostatniej dekady.

Jego proza, często osadzona w realiach melancholijnej prowincji, krąży wokół problematyki nieuchronnego przemijania, wspomnień, tęsknoty za przeszłością, wyobcowania i zagubienia człowieka w zmieniającej się rzeczywistości. Dialogi są pełne egzystencjalnych rozważań i sporów międzypokoleniowych.

Opublikował m.in.: "Epoka przyćmiona", "Cztery opowiadania o śmierci", "Powrót do Breitenheide", powieść "Bóg zapłacz" oraz tom opowiadań "Światło i lęk". Był dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody literackiej - Nagrody Nike (za "Powrót do Breitenheide" (1998) oraz za "Bóg zapłacz!" (2000).

Barbara Köhler Barbara Köhler -
ur. w 1959 r. w Penning w Saksonii (b. NRD). Studiowała w Instytucie Literackim w Lipsku. Była też współpracownikiem Centrum Literackiego w Karl Marx Stadt/Chemnitz. Obecnie mieszka w Duisburgu.

Oprócz wierszy, które dominują w jej twórczości, publikowała eseje o sztukach plastycznych, brała udział w wielu wystawach plastycznych i instalacjach tekstowych. Jest jedną z najciekawszych poetek niemieckich swojego pokolenia, w swoich wierszach podejmuje temat tożsamości w kontekście płci oraz pochodzenia. Siła jej tekstów leży w kreatywnym podejściu do języka, również dzięki refleksji nad filozofią języka. Większość jej wierszy ma charakter miłosny. Była wielokrotnie nagradzana.

Jej tomiki wierszy: "Deutsches Roulette" (1991), "Blue Box" (1995), "In Front der See" (1996), "cor responde" (1998), "Wittgensteines Nichte" (2000).

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.