1999 - Ryszard Kapuściński i Christa Wolf | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

1999 - Ryszard Kapuściński i Christa Wolf

Sylwetki laureatów - rok 1999

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński -
wybitny polski reporter, pisarz, publicysta. Urodził się 4.03.1932 roku w Pińsku. Po wybuchu II wojny światowej przebywał z rodziną na Polesiu, zajętym przez ZSRR, a następnie w Sierakowie i Świdrze pod Warszawą. Po zakończeniu wojny uczęszczał do gimnazjum w Otwocku, a od 1946 roku uczył się w Gimnazjum im. S. Staszica w Warszawie.

Debiutował w 1949 roku wierszami pt. „Pisane szybkością” i „Uzdrowienie” opublikowanymi w „Dziś i jutro”. Po zdaniu matury w 1950 roku, pracował do 1951 roku w redakcji „Sztandaru Młodych” gdzie zaczął publikować pierwsze reportaże. Następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim najpierw polonistykę, a po 2 semestrach przeniósł się na historię. Po uzyskaniu magisterium w 1955 roku powrócił do pracy w redakcji „Sztandaru Młodych”, w 1956 i 1957 roku odbył reporterskie podróże po Azji, był też przez pewien czas korespondentem w Chinach. Po powrocie do kraju pracował przez rok w Polskiej Agencji Prasowej, a w latach 1956-61 w redakcji „Polityki”.

Jako reporter tego tygodnika odbył pierwsze podróże po Afryce, z których relacje ogłosił w cyklach „Ghana z bliska” (1959) i „Kongo z bliska”(1960). Zajmował się równocześnie reportażem krajowym. W latach 1962-67 korespondent PAP w Afryce, 1967-72 - korespondent PAP w Ameryce Łacińskiej. W latach 1972-80 współpracował z miesięcznikiem „Kontynenty” jako konsultant, w latach 1973-81 z tygodnikiem „Kultura” , wystawiał swoje fotografie z podróży, prowadził wykłady jako visting professor na uniwersytetach w Bangalur (Indie, 1974), Carasas (Wenezuela, 1979), Meksyku (1979) oraz w 1988 w Temple University w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Nadal odbywał też liczne podróże reporterskie do Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej.

Laureat licznych nagród: w 1959 r. - Nagrody im. J. Bruna dla młodych dziennikarzy; w 1967 r. - nagrody Ministra Kultury i Sztuki III stopnia w dziedzinie literatury; w 1975 r. - Nagrody im. B.Prusa; w 1976 r. - Nagrody Państwowej II stopnia, Nagrody Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy; w 1978 r. - nagrody tygodnika „Kultura”; w 1979 r. - Klubu Międzynarodowych Publicystów SDP; w 1980 r. - nagrody honorowej „Kowadło” Klubu Twórców i Działaczy Kultury „Kuźnica”; w 1989 r. - nagrody im. K. Pruszyńskiego przyznanej przez PEN Club ; w 1994 r. - otrzymał przyznaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich Literacką Nagrodę Europejskiego Porozumienia; w 1995 r. - nagrodę Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku oraz francuską Prix de l”Astrolab. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1958), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974). W 1981 r. został wiceprzewodniczącym Komitetu Polska 2000 przy PAN, w 1988 r. członkiem Polskiego PEN Clubu (od 1991 członek Zarządu). W latach 1989-92 podróżował kilkakrotnie po republikach byłego ZSRR, w 1993 po Afryce Południowej i Wschodniej. W 1993 roku został członkiem Academia Scientiarium et Artium Europea w Salzburgu oraz Rady Kultury przy Prezydencie RP, a w 1994 International Parliament of Writers w Strasbugu. Został też członkiem Polskiego Instytutu Kultury w Berlinie. W 1999 roku został Laureatem Nagrody Literackiej Miast Partnerskich Torunia i Gőttingen im.S.B.Lindego oraz nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR.

Autor m.in. następujących książek : „Busz po polsku. Historie przygodne”(1962), „Czarne gwiazdy” (1963), „Przewrót algierski” (1965), „Kirgiz schodzi z konia” (1968), „Gdyby cała Afryka” (1969), „Dlaczego zginął Karl von Spreti” (1960), „Chrystus z karabinem na ramieniu”(1975), „Jeszcze dzień życia” (1976), „Cesarz”(1978), „Wojna futbolowa” (1978), „Szachinszach” (1979), „Zaproszenie do Gruzji” (1983), „Notes” (1986), „Wrzenie świata” (1988), „Lapidarium” (1990), „Imperium” (1993)., „Heban”(1998).

 

Christa Wolf Christa Wolf  -
urodziła się w 1929 roku w Gorzowie Wielkopolskim nad Wartą, jest jedną z czołowych pisarek i eseistek niemieckich. W 1945 roku wraz z rodziną znalazła się w Meklemburgii. Studiowała germanistykę w Jenie i w Lipsku. Po studiach germanistycznych pracowała w Halle i Berlinie jako redaktorka wydawnictwa i czasopisma literackiego.

Jako prozaik debiutowała w 1961 roku. Jej powieść „Der geteilte Himmel” (1963, „Niebo podzielone”) wywołała żywą dyskusję, ukazała ona na tle szerokiej panoramy rzeczywistości NRD dramat jednostki. Powieść „Kindheitsmuster”(1977, „Wzorce dzieciństwa”) to powrót do lat spędzonych przed wojną w Gorzowie Wielkopolskim, „Kein Ort Nirgends” (1979, „Ni miejsca na ziemi”) oraz „Kassandra” (1983, „Kasandra”) to utwory, które wiążą przeszłość z teraźniejszością, „Stőrfall” (1987, „Wypadek”) to powrót wątpliwości co do roli nauki we współczesnym świecie, jest to odtworzenie wydarzeń dnia, w którym nadeszła wiadomość o katastrofie w Czarnobylu, „Was bleibt” (1990, „Co pozostanie” ) to opis kłopotów ze służbą SB w byłej NRD. Ciekawą eseistykę prezentuje Ch. Wolf w tomach „Lesen und Schreiben” („Czytanie i pisanie”). Inne powieści Ch. Wolf to „Fortgesetzter Versuch” (1980, „Próba kontynuacji”), „Die Dimension des Autors” (1987, „Wymiar autorski”).

Zajmuje się również krytyką literacką, jest autorką wielu esejów. W Polsce znane są jej książki „Niebo podzielone”, „Rozmyślania nad Christą T., „Kota Maksymiliana nowe poglądy na życie”, „Kasandra”. Prozę Ch. Wolf na język polski tłumaczyli m.in. S. Błaut, T. Jętkiewicz, Z. Rybicka.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widać dłonie, na klawiaturze laptopa
    Biznes, Miasto
    Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.