Strategia rozwoju miasta Torunia 2002 -

Monitoring strategii

Strategia rozwoju Torunia formułuje dążenia i oczekiwania społeczności lokalnej, kreuje wizje przyszłego rozwoju. Realizacja jej zapisów wymaga zatem stałej obserwacji zjawisk zachodzących w otoczeniu społeczno-gospodarczym miasta oraz regionu.

Monitorowanie strategii polega na zbieraniu i przetwarzaniu informacji spływających od jednostek organizacyjnych gminy w zakresie realizacji przedsięwzięć zapisanych w strategii. Na podstawie zebranych informacji corocznie powstaje raport z realizacji "Strategii rozwoju miasta Torunia".

Uzupełnieniem monitoringu jest opracowywana przez Urząd Miasta coroczna edycja dokumentu pt. "Raport o stanie miasta". Jest to opracowanie bazujące na danych statystycznych, szeroko obejmujące zagadnienia związane z funkcjonowaniem miasta oraz sytuacją jego mieszkańców, wskazujące na przeobrażenia i tendencje zmian, jakie zachodziły na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia w Toruniu.

Wiele zaproponowanych przedsięwzięć strategicznych wykracza poza zadania własne gminy i w tych przypadkach uzyskanie pozytywnych efektów podejmowanych działań zależy od stopnia integracji społeczności lokalnej, aktywności i woli współdziałania z władzami miejskimi na rzecz rozwoju miasta.

Strategia jest dokumentem otwartym. Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się w ostatnich latach sytuację społeczno-gospodarczą w kraju, w Europie i na świecie, istnieje potrzeba głębszej analizy dotychczasowych zapisów strategicznych. W związku z powyższym zgodnie z §3 punkt 4. uchwały RMT nr 10077/2002 przewiduje się w roku 2005 przygotowanie dokumentu pt. "Studium aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Torunia", który stanie się podstawą do dyskusji nad projektem zmian w strategii.