Odbywający się co trzy lata konkurs zainaugurowany został w 2007 r. Skierowany jest do młodych skrzypków, którzy nie przekroczyli 30. roku życia.

Dyrekcję artystyczną festiwalu objął profesor Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy Marcin Baranowski. On zajął się przygotowaniem repertuaru i zasad konkursu. Kieruje go do profesjonalnych muzyków.

Chętni do uczestnictwa muszą przesyłać DVD z nagraniem przewidzianych regulaminem utworów. Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym każdy uczestnik przygotowuje ok. 50-minutowy recital, na który ma się złożyć sonata na skrzypce i fortepian oraz utwór wirtuozowski na skrzypce solo lub skrzypce i fortepian. Do drugiego etapu przechodzi już tylko 12 uczestników. W finale występuje 6 muzyków. Będą oni mieli do wyboru pięć koncertów na skrzypce i orkiestrę. Zmagania ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Baranowskiego.

Oprócz nagrody finansowej zwycięzca otrzymuje statuetkę Astrolabium Mikołaja Kopernika. Nagrodami pozaregulaminowymi są koncerty w Polsce i za granicą.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury Dwór Artusa.

Strona internetowa: www.artus.torun.pl

O konkursie czytaj w serwisie torun.pl:

Wieczorem 11 listopada 2007 r. zgromadzona w Dworze Artusa publiczność mogła po raz pierwszy spotkać się z uczestnikami I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń 2007...

Od 11 do 19 listopada Dwór Artusa rozbrzmiewać będzie dźwiękiem skrzypiec...

W listopadzie 2007 r. roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Toruń 2007"...