Toruń obchodzi swoje Święto Miasta 24 czerwca - w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia. Patronat św. Jana Chrzciciela nad Toruniem sięga czasów założenia miasta w XIII wieku i wybudowania w nim pierwszej świątyni - kościoła św. Jana. Dziś kościół ten jest toruńską katedrą pw. śś. Janów (Chrzciciela i Ewangelisty), czyli pierwszym kościołem diecezji toruńskiej a monumentalna bryła katedry jest najbardziej widocznym elementem architektonicznym w wiślanej panoramie Torunia.

Toruńskie Święto Miasta to cykl imprez eksponujących historyczny i kulturalny profil grodu Kopernika, wieńczący trwające prawie przez cały czerwiec Dni Torunia. Cechą święta jest jego wiślany charakter, gdyż wiele koncertów, pokazów i spotkań mieszkańców w jego ramach odbywa się na wiślanym Bulwarze Filadelfijskim i na błoniach nadwiślańskich. Tradycyjnymi punktami Święta Miasta są pokazy artystyczne i występy toruńskich zespołów muzycznych i tanecznych, swoje umiejętności pokazują też toruńscy aktorzy i sportowcy. W trakcie tego święta spotykają się również wioślarze z Torunia i Bydgoszczy, aby konkurować ze sobą w wyścigach wioślarskich, płynąc Wisłą wzdłuż bulwaru i błoni. Ważnym elementem uroczystości jest odsłonięcie mosiężnych katarzynek z autografami znanych osób związanych z Toruniem w Piernikowej Alei Gwiazd. Są tu już m.in. podpisy Grażyny Szapołowskiej, Leszka Balcerowicza, Małgorzaty Kożuchowskiej, Janiny Ochojskiej czy Elżbiety Dzikowskiej.

Zgodnie ze starą słowiańską tradycją z toruńskiego nabrzeża wiślanego w noc świętojańską młode torunianki mają okazję puścić na wody Wisły kwiatowe wianki z zapalonymi świeczkami.


Zobacz także: