Choć historia tego miasta sięga 111 r. p.n.e., nie zabytki są jego główną atrakcją, bowiem w 1944 r. naloty japońskie zrównały je z ziemią. O niepowtarzalnym charakterze tego miejsca decyduje przede wszystkim ukształtowanie terenu, pełne malowniczych wzgórz wyrastających wprost z wody. Chińskie Gulin jest najbardziej oddalonym od Torunia miastem partnerskim.

Miasto liczące 756 tysięcy mieszkańców położone jest w północno-wschodniej części Autonomicznego Regionu Guangxi Zhuang. Jest najważniejszym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym, naukowym i technologicznym  północnej części regionu.

Guilin położone jest wśród typowego krajobrazu krasowego - porośniętych lasami gór, czystych wód, fantastycznych jaskiń i przepięknych form skalnych. Rzeka Lijiang jest często porównywana do galerii pełnej pięknych obrazów. Jaskinia Trzcinowej Fujarki, Jaskinia Siedmiu Gwiazd oraz Jaskinia Korony są prawdziwymi cudami natury. Wśród innych fascynujących miejsc należy wymienić tarasy w Lonsheng, formy skalne danxia w Ziyuan oraz Leśny Park Narodowy Góry Mao’er, która jest najwyższym szczytem w południowych Chinach. Nie dziwi więc, że obecnie Guilin stało się najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Chinach (odwiedza je rocznie ponad 20 mln turystów, w tym ponad 1 mln z zagranicy).

Od 1998 r. podejmowane są działania związane z ochroną dziedzictwa naturalnego i przekształceniem miasta w przyjazny dla środowiska ogród. Szlak wodny "dwóch rzek i czterech jezior" jest doskonałym przykładem integracji turystyki i ekologii.

Prefekturę Guilin zamieszkuje ponad 30 różnych grup etnicznych. Przez okrągły rok mieszkańcy mogą brać udział w rozmaitych obchodach świąt i festiwalach. Imprezy takie jak Festiwal Czerwonych Strojów Ludu Yao w Longsheng, Święto Kwitnącej Brzoskwini w Gongcheng, Święto Latarni Rybackich w Yangshuo, Święto Lampionów na Wodzie w Ziyuan, Święto Długowieczności w Yongfu oraz Święto Smakoszy w Lingchuan przyciągają rzesze turystów.

Więcej informacji: