26 czerwca 2021 r., tradycyjnie podczas Dni Torunia, odbyła się ceremonia odsłonięcia mosiężnej Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. W tym roku dedykowana została ona wszystkim osobom, ratującym życie i zdrowie torunian podczas pandemii koronawirusa.

Na tabliczkach, w kształcie toruńskiego przysmaku, wmurowanych w chodnik na Rynku Staromiejskim, znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Miasta Torunia. Przyznawane są one od 2003 roku - po dwie na każdy rok. Wyjątkowość tegorocznej Katarzynki potwierdza fakt, że zerwano z 18-letnią tradycją – na dzisiejszy sobotni wieczór przygotowana została tylko jedna bardzo wyjątkowa tabliczka.

Katarzynka z napisem: dziękujemy


- Honorujemy dzisiaj wielkie czyny i proste decyzje, poświęcenie własnych sił i czasu, a także pokonanie strachu. Osłonięta dzisiaj Katarzynka na Rynku Staromiejskim to wyraz ogromnej wdzięczności mojej i mieszkańców Torunia. W tym wyjątkowo trudnym dla nas czasie potrafiliście bez względu na profesję, środowisko, czy wiek z otwartym sercem pomagać innym. Dlatego do wszystkich, którzy ratowali życie i zdrowie podczas pandemii koronawirusa, kierujemy jedno istotne słowo: dziękujemy! - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

W walce przeciwko koronawirusowi na pierwszej linii frontu znajdują się liczne służby medyczne. Osobistą historią, która dała świadectwo bohaterstwa medyków, podczas uroczystości podzielił się redaktor Piotr Majewski z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.

- Obserwowałem pandemię z pewnego panoptikum, jestem ofiarą jej trzeciej fali. Dotknęła mnie ona w najwyższym z możliwych stopniu i wtedy przekonałem się, jak naprawdę wygląda walka o życie i zdrowie pacjenta. Zachowam w pamięci pocovidowej do końca życia kilka obrazów. Pierwszym z nich jest obraz załogi karetki pogotowia, która jakże sprawnie przetransportowała mnie do szpitala w Lipinie, bo w Toruniu nie było już wolnych miejsc. Udzielili mi najważniejszej pomocy i wsparcia mentalnego. Pamiętam też moją pierwszą chwilę w lipnowskim szpitalu, kiedy przyjmował mnie w izolatce słaniający się na nogach ze zmęczenia w nastej godzinie dyżuru ratownik-pielęgniarz, którzy dokonywał pierwszego zaopatrzenia. A później kolejne obrazy i kolejne świadectwawspominał dziennikarz Piotr Majewski. - Wiele jest obrazów, które mógłbym jeszcze przywołać, ale myślę, że najlepiej skwitować to hasłem, które wygłoszę bez specjalnego zadęcia. Cześć i chwała bohaterom naszych czasów. Cześć i chwała medykom!

Uroczystość odsłonięcia tabliczki była momentem zadumy i refleksji nad minionym rokiem, a także okazją do dyskusji o przyszłości.

- Epidemia wyhamowała, trzecia fala została zakończona, mamy kilkanaście-kilkadziesiąt przypadków w Polsce nowych zachorowań na dobę. Ale to nie znaczy, że ktoś odwołał epidemię – ona cały czas trwa. Normalnym jest, że w sezonie letnim, kiedy robi się cieplej, wirusy wycofują się. Niestety musimy być przygotowani, że czwarta fala nadejdzie. Od naszego zachowania zależy, czy ta fala będzie duża - zagrażała niewydolnością służby zdrowia, czy będzie mała - niezauważalna dla gospodarki, jak i dla nas lekarzy, pielęgniarek i całego personelu powiedział dr n. med. Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego. - Jedynie szczepiąc się możemy zakończyć tę epidemię. Koronawirus mutuje jak każdy inny wirus - w sposób  bardziej zakaźny, bardziej agresywny. Pamiętajmy, że szczepienie nie jest po to, aby zapobiec zakażeniu, ale po to, żeby zapobiec pełnoobjawowej chorobie, zmniejszyć śmiertelność i i ciężkość przebiegu choroby. Jeżeli chcemy, żeby ta epidemia skończyła się jak najszybciej, to proszę o rozważne wybory.

Osłonięcie tabliczki poprzedził przemarsz Orkiestry Dętej ze Złejwsi Wielkiej. Uroczystości towarzyszyły także dwa niecodzienne koncerty. O godz. 20:00 na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpił chór Medici Cantares, działający przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej, składający się z lekarzy, studentów medycyny i innych miłośników muzyki. Swoją działalnością wspierają walkę służb medycznych z pandemią koronawirusa oraz liczne akcje charytatywne. Po odsłonięciu Katarzynki natomiast, również na Rynku Staromiejskim, zagrała Orkiestra Kawalera de Saint George. Gościnnie wystąpili z nimi muzycy Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej i Sinfonia Iuventus.

Katarzynka dla ratujących życie i zdrowie

Na zakończenie uroczystości rozdane zostały symboliczne kwiatki. Osoby obdarowane miały przekazać podarunek komuś, kto służył im pomocą w czasie pandemii.

Fot. Sławomir Kowalski