Paweł HuellePaweł Huelle -
świetny prozaik, dziennikarz i wykładowca uniwersytecki. Jego debiutancka powieść "Weiser Dawidek" została przez krytykę okrzyknięta książką dziesięciolecia. Historia zniknięcia trzynastoletniego żydowskiego chłopca przyniosła motyw, który w różnych wariantach będzie stale obecny w jego twórczości: to motyw tajemnicy i niepoznawalności świata.Kolejne utwory potwierdzają jego pisarską klasę. Są to "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania", "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala".W sposób najbardziej niezwykły do idei nagrody nawiązuje najnowsza powieść Huellego "Castorp". Autor wywiódł ją z jednego tylko zdania w "Czarodziejskiej górze". Postanowił dopisać historię studenckiego pobytu mannowskiego bohatera w Gdańsku. Miało to miejsce na wiele lat przed rozpoczęciem akcji powieści niemieckiego pisarza. W ten sposób Huelle podejmuje dialog z wielkim dziełem niemieckiej literatury. Nie stara się jednak naśladować go, ale tworzy własną jakość.

Hans Joachim SchädlichHans Joachim Schädlich -
niemiecki pisarz, urodził się 8 października 1935 w Reichenbach. Po ukończeniu germanistyki w Lipsku i Berlinie został w roku 1959 pracownikiem Akademii Nauk w Berlinie Wschodnim. W roku 1976 podpisał odezwę przeciwko pozbawieniu obywatelstwa Wolfa Biermanna.

W roku 1977 musiał opuścić NRD i od roku 1979 wykonuje w Berlinie wolny zawód pisarza. W roku 1996 Schädlich otrzymał Nagrodę Kleista, a w roku 1998 Nagrodę Uczczenia Pamięci Schillera.

Do tematów podejmowanych przez tego pisarza należy człowiek i państwo, stosunek władzy do ducha.

Jego dzieła to: "Tallhover" (1986), "Ostwestberlin" (1987) (Berlin Zachodni-Wschodni), "Schott" (1992), "Trivialroman" (1998) (Powieść trywialna).