Toruń średniowieczne miasto | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń średniowieczne miasto

Turniej rycerski na zamku krzyżackim, cykl imprez „Jak drzewiej w Toruniu bywało” na Rynku Staromiejskim oraz 4. Toruńska Noc Muzeów – 14 września, w Europejskim Dniu Dziedzictwa, Toruń zamieni się w miasto średniowieczne.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 14 września Toruń odwiedzą średniowieczni mieszczanie, rycerze i rzemieślnicy, a mieszkańcy naszego miasta i turyści będą mogli jeszcze bardziej poczuć jego średniowieczny klimat. 14 września Muzeum Okręgowe w Toruniu uruchamia „wehikuł czasu”, który pomoże przenieść się kilka wieków wstecz. Posłużą do tego imprezy plenerowe na Rynku Staromiejskim, średniowieczny turniej rycerski Medievalia oraz czwarta Toruńska Noc Muzealna.

Zamek krzyżacki, godz. 11.00 – 17.00 VI Toruńskie Medievalia
W średniowiecznym turnieju rycerskim Medievalia udział wezmą rycerze z całej Polski, którzy będą zmagać się o tytuł mistrza w  „Pieszym Turnieju Bojowym” „Turnieju łuczniczym” i „Turnieju konnym”. Walki odbywać się będą według systemu „każdy z każdym”, a w poszczególnych starciach zwycięzcą zostanie ten, kto utrzyma się na nogach. Walki ocenią doświadczeni sędziowie.      

W fosie zamku wyrośnie średniowieczne obozowisko turniejowe z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Chętni będą mogli m.in. przymierzyć strój mieszczański, zbroję ora spróbować strzelania z łuku. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Program:
11.00 Otwarcie turnieju  w Fosie Staromiejskiej
11.30-15.00 Pokaz archeologiczny: kuchnia średniowieczna, przędzenie na wrzecionie, zabawy z ceramiką
12.00  turniej rycerski - walki rycerzy pieszych
13.00 Szkoła fechtunku dla dzieci
14.00 turniej łuczniczy
15.00 turniej konny: najazd na saracena, łapanie pierścieni, turniej kopijniczy, pokaz formacji bojowych z bitwy pod Grunwaldem
16.30  Uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców turnieju
17.00  Zakończenie turnieju

Rynek Staromiejski, godz. 12.00-18.00 „Nie od razu Toruń zbudowano, czyli jak drzewiej w Toruniu bywało”
Plenerowa impreza rodzinna, którą o godz.12.00 uroczyście otworzy na scenie przy Ratuszu Staromiejskim burmistrz w towarzystwie heroldów. W programie zabawy „Relacje na żywo z przeszłości”, czyli inscenizowane „wywiady” z postaciami z dziejów Torunia – krzyżakami, flisakiem, mieszczkami oraz królami – Kazimierzem Jagiellończykiem i Janem Olbrachtem oraz z – naturalnie – z Mikołajem Kopernikiem i jego rodziną. W tym samym czasie trwać będą podchody miejskie, a swoje kramy rozłożą średniowieczni rzemieślnicy: kowal, mincerz, garncarz, witrażownik, snycerz, wikliniarz, piwowar oraz piernikarz. Przygotowano też cykl dawnych gier i zabaw, m.in. bieg w worze, rzut ciżemką do beczki, toczenie koła lub beczki, rzut tamborkiem, nawlekanie igły oraz… dyby. Odbędą się także występy kuglarzy, pokaz mody dawnej oraz występ Jacka Kowalskiego i Henryka Kasperczaka – duetu odtwarzającego muzykę średniowieczną.    

Program:
12.00 Uroczyste otwarcie imprezy
12.15 „Dźwięki historii” – koncert muzyki dawnej
12.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad”z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
12.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
13.00 Koncert muzyki dawnej
13.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
13.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
14.00 „W tanecznym kręgu” – nauka dawnych tańców
14.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
14.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
15.00 „W tanecznym kręgu” – nauka dawnych tańców
15.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
15.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
16.00 „Z modą przez wieki” – pokaz mody historycznej
16.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
17.00 „Przygody Litwina w Toruniu” wedle pieśni krucjat i krzyżackich powieści - koncert muzyki dawnej w wykonaniu Jacka Kowalskiego (przekłady, śpiew, citola, lira średniowieczna) i Henryka Kasperczaka (lutnia, teorba, rba)
17.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
18.00 Uroczyste zakończenie imprezy

IV Toruńska Noc Muzealna, godz. 18.00-22.00
To nie koniec niespodzianek, które z okazji EDD przygotowało Muzeum Okręgowe. Swobodny wstęp będziemy mieć do Domu Eskenów (znajdziemy się w dawnym kantorze kupieckim, poznamy dawny system miar i wag oraz wybijemy sobie okolicznościową monetę) i Muzeum Podróżników (poznamy szlaki handlowe, zobaczymy, co dawni wędrowcy zabierali ze sobą w podróż, a w rozstawionym tam kramie powąchamy egzotycznych przypraw. Swoje podwoje otworzy również dla zwiedzających Muzeum Etnograficzne. 14 września za darmo będzie można obejrzeć wszystkie wystawy stałe i czasowe, łącznie z Parkiem Etnograficznym. Szczególnie polecamy uwadze niezwykle ciekawą i z polotem zaaranżowaną ekspozycję „Lokalny pejzaż kontrkultury. Love, peace i PRL”, poświęconą ruchowi hipisowskiemu na terenach naszego województwa.

Program:
Dom Eskenów
(ul . Łazienna 16)
18.30, 19.30, 20.30 Zrozumieć przeszłość – wynalazki epoki kamienia – prelekcja przy pradziejowej części wystawy Toruń i jego historia. Cz. I: Prahistoria i średniowiecze
19.00, 20.00, 21.00 Wśród średniowiecznych murów – prelekcja przy wystawie Toruń i jego historia. Cz. I: Prahistoria i średniowiecze
18.00, 20.00 Przedmioty pożądania w ostatnich wiekach starożytności w barbarzyńskiej Europie – wykład z pokazem, tzw. sala za kratą.
18.00, 19.00, 20.00, 21.00 „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne. Pokazy dla grup maksimum 30-osobowych, możliwa wcześniejsza rezerwacja wejścia (tel. 56 660 56 19). W przypadku wolnych miejsc będzie możliwość wejścia bez rezerwacji.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (ul. Franciszkańska 9/11)
18.15 Kuba – wyspa niezwykłarelacja z podróży z pokazem multimedialnym Joanny i Janusza Traczykowskich.
19.30, 21.00 Polskie odkrywanie świata – prelekcja z pokazem.

Ponadto tego dnia możliwość podziwiania niepowtarzalnej wieczornej panoramy Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego (wejście biletowane; bilety w cenie 10/6 zł; ostatnie wejście o godz. 21.30).

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.