Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje koncert zatytułowany „Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia”, który odbędzie się 22 czerwca 2024 r. o godz. 17:00. Podczas wydarzenia wystąpi Zuzanna Kuliszewska - sopran oraz Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn. 

W programie koncertu znajduje się zapomniana i na nowo odkrywana muzyka polskich twórców drugiej połowy XVIII i pierwszej XIX wieku. Królować będzie POLONEZ, jeden z najważniejszych polskich tańców narodowych. Usłyszeć go można w ciekawej obsadzie na sopran i klawesyn oraz klawesyn solo w twórczości Józefa KozłowskiegoAntoniego Leopolda, jak również Michała Kleofasa Ogińskiego, który obok tanecznych miniatur komponował także pieśni i romanse. Są one niezwykle interesującym działem w jego twórczości. Oczarowują bogatą paletą muzycznych barw i niebywałymi środkami wyrazu. Napisane zostały do tekstów francuskich i włoskich, w tym programie wykonywane są między innymi w polskich tłumaczeniach, których autorką jest Wisława Szymborska. Perełkami repertuarowymi są także Dumka z opery „Kalmora czyli Prawo ojcowskie Amerykanów” Karola Kurpińskiego, arie Józefa Elsnera dedykowane Giuseppinie Mostowskiej oraz fragmenty mszy Józefa Kozłowskiego napisane na okoliczność śmierci króla Polski Stanisława Augusta.

Z uwagi na ciekawy repertuar bilety na sobotni koncert zostały wyprzedane.

Zuzanna Kuliszewska ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Doskonaliła umiejętności u wybitnych pedagogów, takich jak Mariusz Kwiecień i Paul Esswood. Aktywnie koncertuje na ogólnopolskich festiwalach muzycznych i w Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2019 roku zagrała Kleopatrę w operze "Giulio Cesare in Egitto" oraz Gasparinę w operze "La Canterina". W 2020 roku wystąpiła na Gali Operowej w Operze Krakowskiej. Prowadzi również klasę śpiewu w  Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

Paulina Tkaczyk-Cichoń jest doktorem sztuk muzycznych, specjalizującą się w grze na klawesynie i flecie barokowym. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w Monachium, zdobywając liczne wyróżnienia i  stypendia. Założyła zespoły „Cantica Sacra”, „Musica Graziosa” i „Finesis Trio”, współpracuje z wieloma zespołami, jest członkiem „Baroque Collegium Musicum” i  Polskiego Towarzystwa Bachowskiego. Prowadzi kursy i wykłady z muzyki dawnej, koncertuje w kraju i za granicą, oraz wydała pięć płyt i książkę o Christliebie Siegmundzie Binderze.

Szczegółowe informacje na www.szafarnia.art.pl


Data: 
22.06.2024 17:00
Miejsce: 
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Może być burzowo
    Miasto
    Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.