Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje koncert zatytułowany „Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia”, który odbędzie się 22 czerwca 2024 r. o godz. 17:00. Podczas wydarzenia wystąpi Zuzanna Kuliszewska - sopran oraz Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn. 

W programie koncertu znajduje się zapomniana i na nowo odkrywana muzyka polskich twórców drugiej połowy XVIII i pierwszej XIX wieku. Królować będzie POLONEZ, jeden z najważniejszych polskich tańców narodowych. Usłyszeć go można w ciekawej obsadzie na sopran i klawesyn oraz klawesyn solo w twórczości Józefa KozłowskiegoAntoniego Leopolda, jak również Michała Kleofasa Ogińskiego, który obok tanecznych miniatur komponował także pieśni i romanse. Są one niezwykle interesującym działem w jego twórczości. Oczarowują bogatą paletą muzycznych barw i niebywałymi środkami wyrazu. Napisane zostały do tekstów francuskich i włoskich, w tym programie wykonywane są między innymi w polskich tłumaczeniach, których autorką jest Wisława Szymborska. Perełkami repertuarowymi są także Dumka z opery „Kalmora czyli Prawo ojcowskie Amerykanów” Karola Kurpińskiego, arie Józefa Elsnera dedykowane Giuseppinie Mostowskiej oraz fragmenty mszy Józefa Kozłowskiego napisane na okoliczność śmierci króla Polski Stanisława Augusta.

Z uwagi na ciekawy repertuar bilety na sobotni koncert zostały wyprzedane.

Zuzanna Kuliszewska ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Doskonaliła umiejętności u wybitnych pedagogów, takich jak Mariusz Kwiecień i Paul Esswood. Aktywnie koncertuje na ogólnopolskich festiwalach muzycznych i w Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2019 roku zagrała Kleopatrę w operze "Giulio Cesare in Egitto" oraz Gasparinę w operze "La Canterina". W 2020 roku wystąpiła na Gali Operowej w Operze Krakowskiej. Prowadzi również klasę śpiewu w  Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

Paulina Tkaczyk-Cichoń jest doktorem sztuk muzycznych, specjalizującą się w grze na klawesynie i flecie barokowym. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w Monachium, zdobywając liczne wyróżnienia i  stypendia. Założyła zespoły „Cantica Sacra”, „Musica Graziosa” i „Finesis Trio”, współpracuje z wieloma zespołami, jest członkiem „Baroque Collegium Musicum” i  Polskiego Towarzystwa Bachowskiego. Prowadzi kursy i wykłady z muzyki dawnej, koncertuje w kraju i za granicą, oraz wydała pięć płyt i książkę o Christliebie Siegmundzie Binderze.

Szczegółowe informacje na www.szafarnia.art.pl


Data: 
22.06.2024 17:00
Miejsce: 
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
  Miasto
  Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
  Miasto, MZK
  Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
 • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.