Thelma i Louise - bohaterki filmowe, które stały się symbolem walki o niezależność – znalazły się na plakacie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "TOFIFEST". Czternasta edycja imprezy odbędzie się 15-23 października 2016 r. pod hasłem "Manifest wolności".

W tym roku mija 25 lat odkąd film wszedł do kin i wywołał wielką dyskusję, a zarazem przełamał w Hollywood stereotypy w myśleniu o kobietach. Podczas festiwalu pokazany zostanie w zrekonstruowanej cyfrowo wersji. Projekcji w ramach pasma Zjawiska towarzyszyć będzie debata na temat wolności.

Z kolei w ramach pasma Mistrzowie spotkamy się z wybitnym scenografem, laureatem Oscara za „Listę Schindlera” Allanem Starskim. Artysta współpracował m.in. z Agnieszką Holland i Romanem Polańskim. Będą projekcje filmów z jego scenografią. Starski pojawi się w Toruniu osobiście, by odebrać Złotego Anioła za całokształt twórczości. W tym paśmie będzie również można zetknąć się z wybitnymi postaciami kina skandynawskiego: Bentem Hamerem („Historie kuchenne”, „W drodze do domu”) i Erikiem Poppe („Hawaje, Oslo”, „Po tysiąc razy dobranoc”).

Złotego Anioła za niepokorność twórczą otrzyma w tym roku Marek Kondrat. Ten znakomity aktor („Zaklęte rewiry”, „Dzień świra”, „Pułkownik Kwiatkowski” i wiele innych) kilka lat temu, będąc w szczytowej formie artystycznej, podjął decyzję o zakończeniu kariery. Organizatorzy festiwalu chcą go uhonorować nie tylko za wspaniały dorobek, oczywiście przypomniane zostaną również najciekawsze filmy z udziałem laureata.

W związku z decyzją wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na festiwalu zobaczymy filmy szkockie. W programie znajdą się epopeje historyczne, jak „Braveheart – Waleczne serce” oraz filmy opowiadające o współczesności tej części Zjednoczonego Królestwa.

Organizatorzy przybliżą również kino chorwackie. To kraj, do którego Polacy uwielbiają wyjeżdżać na wakacje, ale jego dorobek filmowy jest w zasadzie u nas nieznany.

Jak co roku będzie też na festiwalu miejsce dla twórców z regionu kujawsko-pomorskiego. Pokażą oni swoje najnowsze dzieła w paśmie Lokalizacje.

Tofifest to jednak przede wszystkim konkursy. Do przeglądu międzynarodowego On Air wybrano 11 filmów spośród niemal dwóch tysięcy. Przypomnijmy, że są w nim pokazywane pierwsze lub drugie filmy reżyserów. Polskę w konkursie głównym reprezentować będą „Córki dancingu”, film świetnie przyjmowany na festiwalach na całym świecie, zaskakujący nowatorską formą.

Konkurs Shortcut wypełnią etiudy studenckie, filmy absolwentów szkół filmowych oraz produkcje niezależne. W sumie zaplanowano 7,5 godziny krótkich projekcji. Ciekawie zapowiada się również konkurs rodzimego kina From Poland, w którym nagrody przyznaje publiczność. Oczywiście przy okazji projekcji będą spotkania z gośćmi festiwalu.  

W konkursie polskim pokazany zostanie też film „Szkoła uwodzenia Czesława M.”. Czesław Mozil przyjedzie również ze swoim one men show „Spowiedź emigranta”. Wśród imprez towarzyszących znajdzie się też widowisko „Krzysztof Kieślowski in memoriam”, stworzone z dla uczczenia 20. rocznicy śmierci wybitnego reżysera. Organizatorzy Tofifestu postanowili również w sposób kompleksowy uczcić pamięć zmarłego w tym roku Davida Bowie. W ramach festiwalu odbędzie się przegląd filmów z jego udziałem (artysta zagrał m.in. w „Twin Peaks”, „Labiryncie”, „Człowieku, który spadł na ziemię”).

Specjalnie na festiwal przygotowano również koncert, w którym piosenki tego wybitnego twórcy zaśpiewają Brodka, Skubas, Makowiecki, Natalia Przybysz i Tymon Tymański. Tym mocnym akcentem Tofifest się zakończy, zaś na inaugurację usłyszymy premierowy projekt toruńskiego mistrza świata w turntablizmie Steve’a Nasha. Wykona on utwory z filmów, a towarzyszyć mu będą Tomasz Organek i Natalia Nykiel.