Na obszarze miasta Torunia i powiatu toruńskiego od godz. 19:00 dnia 22 listopada do godz. 9:00 dnia 23 listopada 2024 r. lokalnie pojawią się oblodzenia mokrych nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.
Temperatura minimalna wyniesie od -3°C do 0°C, przy gruncie od -4°C do -1°C, lokalnie -6°C. Jak informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w związku z możliwością wystąpienia marznących opadów przewiduje się śliskość na drogach i oblodzonych chodnikach oraz utrudnienia komunikacyjne.
Uwaga! Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy i inni użytkownicy dróg.
Przypominamy, że MPO w ramach bieżącej kontroli stanu nawierzchni, podejmuje działania na terenach wiaduktów, mostów, miejsc niebezpiecznych oraz na drogach wylotowych z miasta. Kontrolą objęte są również chodniki, drogi rowerowe i przystanki. Na terenie miasta istnieje jednak możliwość wystąpienia miejscowego oblodzenia ze względu na szczególną strukturę nawierzchni, np. płyty granitowe na terenie CKK Jordanki. Na tych terenach, natychmiast po otrzymaniu informacji o miejscowym oblodzeniu, są podejmowane działania polegające na uszorstnieniu powierzchni. Więcej o "Akcji Zima" przeczytasz >>TUTAJ<<.
Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:
1. Piesi powinni zachować szczególną ostrożność przy poruszaniu się po oblodzonych chodnikach i przechodzeniu przez jezdnie:
a) ze względu na śliskość podłoża znacząco rośnie ryzyko upadków i różnych związanych z tym urazów (złamań, zwichnięć, skręceń, potłuczeń, ale także urazów głowy)
b) upadki mogą być groźne zwłaszcza dla osób o obniżonej sprawności fizycznej i osób starszych – te osoby powinny przy gołoledzi, oblodzeniu i ślizgawicy:
- unikać wychodzenia z domu jeśli nie jest to absolutnie konieczne,
- poprosić o pomoc osobę sprawną fizycznie (młodszą) w przypadku np. konieczności zrobienia zakupów itp.
c) piesi nie powinni wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierowca zdąży wyhamować, w sposób wzmożony należy stosować zasadę ograniczonego zaufania
2. Prowadząc pojazd w czasie marznących opadów, gołoledzi i ślizgawicy należy:
a) bezwzględnie ograniczyć prędkość, dopasować ją adekwatnie do przyczepności nawierzchni drogi, do widoczności oraz właściwie oświetlić pojazd.
3. W trakcie jazdy pamiętać, aby zachować, odpowiedni do warunków – bezpieczny odstęp od poprzedzającego samochodu.
4. Niebezpieczeństwa podczas marznących opadów, gołoledzi i ślizgawicy, o których należy pamiętać (szczególnie kierujący pojazdami), że:
- powstaje bardzo śliska nawierzchnia – rośnie ryzyko poślizgu, jest znacznie dłuższa droga
hamowania - widoczność pogarsza się,
- powstaje sytuacja ograniczonej widoczności.
5. Kierujący pojazdami - należy co najmniej:
- trzymać się prawej krawędzi jezdni i nie zjeżdżać zbyt blisko środka,
- pamiętać, że poboczem mogą poruszać się piesi i rowerzyści,
- zachować wzmożoną ostrożność przy przejściach dla pieszych, pamiętać o znacznie wydłużonej drodze hamowania,
- zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć prędkość do wartości bezpiecznych, pozwalających na panowanie nad pojazdem,
- zadbać o podniesienie koncentracji w czasie jazdy na najwyższy poziom
Źródło ostrzeżenia meteorologicznego: Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego
Fot.: © UMT, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0