Zobacz, jak funkcjonuje toruński system gospodarki odpadami komunalnymi. 

Media to doskonałe narzędzie komunikacji. Dlaczego nie skorzystać z niego, celem dotarcia do mieszkańców Torunia? Przygotowany na nasze zlecenie film to jedno z licznych działań edukacyjnych naszego Wydziału. To przede wszystkim krótki przekaz, w którym przedstawiamy w pigułce system gospodarki odpadami, obowiązujący na terenie naszego miasta. Film jest krótki, ale porusza wiele wątków, dlatego warto go obejrzeć – przekonuje Marcin KowallekDyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Czy wiesz, że rocznie w Toruniu powstaje średnio ok. 63 tysięcy ton odpadów komunalnych? – to pierwsze pytanie, które pada z ust lektora. I słusznie, bo ta podstawowa wiedza staje się kanwą pozostałych informacji, które zostają przekazane podczas tego krótkiego materiału. Wspomina się w nim m.in. o tym, co wchodzi w skład systemu gospodarki odpadami, jakie nieruchomości on obejmuje, jakie obowiązki ma względem torunian Miasto, a jakie wymogi stawiane są w tym zakresie mieszkańcom. To podstawowa dawka wiedzy, którą powinien przyswoić każdy mieszkaniec Grodu Kopernika. W dalszej części można dowiedzieć się, na czym polega selektywna zbiórka odpadów „u źródła”, czyli w naszych domach, co dzieje się z odebranymi od mieszkańców odpadami, po co działają w mieście Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, a także jaki potencjał tkwi w recyklingu odpadów. 

Dla nas najważniejsze jest, by system był zgodny z prawem, optymalny pod względem efektywności i ekonomiki, pozwolił na osiągnięcie unijnych poziomów recyklingu, ale przede wszystkim chronił nasze środowisko. - mówi Wiesław Klonowski – Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami - A w tym wydatnie są w stanie pomóc nam torunianie. Dlatego chcemy, by przynajmniej orientowali się w tym gąszczu spraw związanych z gospodarką odpadami i skrupulatnie podchodzili do selektywnej zbiórki odpadów.