W dniach 20-21 lutego 2025 r. w Toruniu będzie odbywał się II Kongres Afrykanistyczny. Gościem Honorowym tegorocznej edycji jest Republika Tunezji, a w przededniu tego wydarzenia odbył się Dzień Tunezyjski. W spotkaniu wziął udział Ambasador Republiki Tunezji w RP Taoufik Chebbi oraz Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień.
II Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny w Toruniu to miejsce spotkań dyplomatów, ludzi biznesu, nauki, kultury i samorządu. W tym roku nasze miasto odwiedzą dyplomaci z kilku afrykańskich państw: Tunezji, Algierii, Angoli, Senegalu czy Rwandy. Kongres potrwa od 19 do 21 lutego 2025 roku. Jego inauguracja nastąpi 20 lutego w godz. 11:00-12:45 w sali 200 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Dzień Tunezyjski, który odbył się 19 lutego 2025 r. w Centrum Kultury Dwór Artusa, był okazją do zapoznania się w historią tego kraju, jego kulturą, kuchnią i zwyczajami. Poruszono też kwestię współpracy polsko-tunezyjskiej.
- Bardzo się cieszymy z kolejnej wizyty Jego Ekscelencji Ambasadora Tunezji Pana Taoufika Chebbi w naszym mieście. Mam nadzieję, że podczas Dnia Tunezyjskiego w Toruniu dowiemy się więcej o Waszym pięknym kraju – jego historii, sztuce, walorach krajobrazowych, kulinarnych, a także o wspaniałych zabytkach, których tak wiele znajduje się na Liście UNESCO. Witamy Państwa w Toruniu - mówił Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień.
Taoufik Chebbi, który jest Ambasadorem Republiki Tunezji w RP od 7 marca 2024 r., odwiedził Toruń w listopadzie 2024 r. Towarzyszyli mu przedstawiciele ambasady, tunezyjskiej organizacji ds. turystyki, centrum promocji eksportu, a także Konsul Honorowy Tunezji w Toruniu Lotfi Mansour i Adam Marszałek, założyciel wydawnictwa „Adam Marszałek”. Z gośćmi spotkał się Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski.
Polsko-tunezyjskie stosunki dyplomatyczne trwają od 1959 r. W latach osiemdziesiątych ambasadorem Tunezji w Polsce był Zajn al-Abidin ibn Ali, późniejszy prezydent Tunezji. Wzajemne interesy gospodarcze opierają się głównie na turystyce oraz eksporcie tunezyjskich fosforytów, wykorzystywanych w zakładach chemicznych. W 2009 roku Tunezja zniosła dla Polaków obowiązek wizowy dla osób przebywających w kraju do 90 dni.
Z kolei intensywne kontakty toruńsko-tunezyjskie zaczęły się w 2003 r., kiedy to ówczesny ambasador Tunezji Slim Ben Jaafar odwiedził Toruń. Ważnym wydarzeniem w relacjach było otwarcie w 2019 r. Konsulatu Honorowego Tunezji, który mieści się przy ul. Warszawskiej 4 w Toruniu. Gościem specjalnym uroczystości był ówczesny Ambasador Republiki Tunezyjskiej w Polsce Sghaier Fatnassi.
Honorowym Konsulem Tunezji w Toruniu został Lotfi Mansour, który w Polsce mieszka od 1993 roku. Jest lekarzem chirurgiem w Ciechocinku i Aleksandrowie Kujawskim, gdzie prowadzi wraz z żoną, także lekarką, przychodnie rodzinne. Na Konsula Honorowego Republiki Tunezyjskiej został nominowany w czerwcu 2018 roku, a rok później został mianowany na tę funkcję przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Konsulat obejmuje swoim działaniem trzy województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie.
Fot. © UMT 2025, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0