19-20 kwietnia 2013 r. w Toruniu, Płonnem i Szafarni odbędą się Dni Szlaku św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim. Towarzyszyć im będzie promocja nowego przewodnika po regionalnym odcinku szlaku.

Istniejąca od ponad tysiąca lat i mająca wiele odgałęzień w całej Europie droga do grobu św. Jakuba w hiszpańskim mieście Santiago de Compostela, nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago, jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Pątników prowadzi charakterystyczny symbol - muszla. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą iść do celu jedną z wielu dróg. Tradycja głosi, że Camino rozpoczyna się na progu własnego domu. Ze swojego podwórka pielgrzym zabiera w drogę kamień symbolizujący popełnione grzechy. Przemierzane w trudzie kilometry to czas duchowej przemiany i nawrócenia, zmagania się z własnymi słabościami psychicznymi i fizycznymi. Pielgrzymowanie może też mieć charakter symboliczny - można przejść dowolnie wybrany fragment drogi w kierunku Santiago de Compostela, bez względu na to, jak daleko jesteśmy od hiszpańskiego sanktuarium.

Ta niezwykła droga wiedzie również przez województwo kujawsko-pomorskie: od Iławy przez Toruń aż do Trzemeszna. W Toruniu miejscem w oczywisty sposób związanym z Camino jest gotycki kościół św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim. U jego bram w 2007 r., podczas Dni Pampeluny w Toruniu, została odsłonięta mosiężna tablica z symbolem szlaku - muszlą. Regionalny odcinek Camino wytyczyli znakarze z Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu. Trasa liczy 150 km i wiedzie od Iławy przez Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik, Brodnicę, Golub-Dobrzyń do Torunia. Szlak jest oznaczony w obu kierunkach niebieskim kwadratem o wymiarze 150 x 150 mm, na którym jest usytuowana żółta muszla zgodnie z kierunkiem wędrowania. W podobny sposób szlak jest oznakowany w całej Europie.

Okazją do przejścia 1,5-km fragmentu Camino w okolicach Torunia będą odbywające się 19-20 kwietnia 2013 r. "Dni Szlaku św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim". Gościem honorowym imprezy będzie ks. arcybiskup Julian Barrio z Santiago de Compostela, który odprawi mszę św. w toruńskim kościele św. Jakuba i opowie o szlaku na spotkaniach w Szafarni i w Toruniu.

Prelekcjom towarzyszyć będzie promocja przewodnika po kujawsko-pomorskim odcinku szlaku św. Jakuba. Jego autorami są Tomasz Bielicki, dziennikarz toruńskich „Nowości” specjalizujący się w tematyce kulturalnej i korespondent w Hiszpanii oraz ksiądz dr Piotr Roszak, kapłan diecezji toruńskiej, od 2008 r. asystent departamentu teologii dogmatycznej i fundamentalnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Nawarry i koordynator wymiany naukowej między Polską a Nawarrą, a od 2010 r. adiunkt Zakładu Teologii Fundamentalnej i Religiologii UMK.

Z książki dowiemy się z niego m.in. : co wspólnego ma wieża w Kruszwicy ze św. Graalem, dlaczego ciało Anny Wazówny przez 11 lat przechowywano w piwnicy brodnickiego zamku, w której miejscowości można natknąć się na czarną karocę pędzącą bez woźnicy i jakie imię nosił kujawsko-pomorski Robin Hood.

Oprócz wprowadzenia historycznego na temat szlaku, publikacja zawiera dwie rozmowy o fenomenie Camino (Piotr Roszak, Jose Antonio Fernandez), wybór i opis wybranych inicjatyw Jakubowych w regionie, propozycje 10 jednodniowych tras wycieczkowych po kujawsko-pomorskim odcinku szlaku i wskazówki dotyczące przejścia, mapy i plany wybranych miast, opis najciekawszych obiektów i miejsc wartych odwiedzenia, krótkie biografie świętych, patronów świątyń i ślady ich drogi w regionie oraz 170 kolorowych zdjęć, w tym unikalne fotografie lotnicze oraz zdjęcia panoramiczne. Nie brakuje też informacji praktycznych: bazy miejsc noclegowych i danych GPS.

>>> Więcej o przewodniku TUTAJ
    
PROGRAM DNI SZLAKU ŚW. JAKUBA w województwie kujawsko-pomorskim:

19 kwietnia 2013 (piątek)  

  • 11:00 Modlitwa w kościele św. Jakuba w Płonnem
    Przemarsz Szlakiem św. Jakuba na trasie Płonne – Szafarnia (1,5 km)

  • 12:00 Spotkanie z ks. abp. Julianem Barrio, ordynariuszem z Santiago de Compostela
    Przedstawienie aktualnej sytuacji i perspektyw Szlaku św. Jakuba na Kujawach i Pomorzu
    Miejsce: Ośrodek Chopinowski w Szafarni

  • 18:00 Msza święta (w jęz. łacińskim) pod przewodnictwem ks. abp. Juliana Barrio w intencji pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela.
    Miejsce: Kościół św. Jakuba, Rynek Nowomiejski 6, Toruń

20 kwietnia 2013 (sobota)

  • 9:00 Międzynarodowe Sympozjum Teologiczne "Fides et actio"
    Wykład ks. abp. Juliana Barrio z Santiago de Compostela "Pielgrzymi wiary na szlaku św. Jakuba –  Camino de Santiago"
    Miejsce: Centrum Dialogu – Biblioteka Diecezjalna, pl. bł. S. Frelichowskiego 1, Toruń

  • 15:00 Spotkanie otwarte z ks. abp. Julianem Barrio – "O fenomenie Camino de Santiago"
    Wykład Tomasza Bielickiego: "Nie tylko droga. Camino de Santiago na Kujawach i Pomorzu"
    Prezentacja przewodnika autorstwa Tomasza Bielickiego i Piotra Roszaka “U progu Camino. Przewodnik po kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku św. Jakuba”, Wydawnictwo Naukowe UMK i Golubsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna 2012.
    Targi książek o Camino de Santiago
    Rozmowa i dyskusja
    Miejsce:  Centrum Dialogu – Biblioteka Diecezjalna, pl. bł. S. Frelichowskiego 1, Toruń

  • 18:00 Projekcja filmu “The Way” – wstęp bezpłatny
    Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej, Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

Imprezę współorganizują: Wydział Teologiczny UMK w Toruniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Golubsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.