Msza święta w intencji kanonizacji bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego odbyła się 23 lutego 2025 roku w parafii Wniebowzięcia NMP i bł. Stefana W. Frelichowskiego w Toruniu. Harcerz, kapłan niezłomny, całe życie poświęcił innym. Dziś mija 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci.
Msza święta w intencji kanonizacji bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, która miała miejsce z okazji obchodów upamiętnienia błogosławionego, miała podniosły charakter i była pełna modlitwy oraz refleksji nad życiem i męczeństwem bł. ks. Frelichowskiego.
Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię ks. biskup Józef Szamocki. Zebrani usłyszeli wspomnienia o życiu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, jego odwadze, poświęceniu i roli, jaką odegrał w obozach koncentracyjnych. Pamięć o nim jest także przypomnieniem jego działalności na rzecz innych, a także jego głębokiej więzi z Bogiem i oddania w służbie.
We Mszy świętej oprócz duchownych uczestniczyli również harcerze oraz uczniowie ze Szkoły Specjalnej w Toruniu noszącej imię błogosławionego. Województwo reprezentował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, natomiast miasto – zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień oraz Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz i Pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia do Spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia prof. dr hab. Michał Białkowski.
W modlitwach podczas liturgii wspomniane były intencje o kanonizację błogosławionego, aby jego życie stało się przykładem dla innych i zostało uznane przez Kościół na całym świecie.
Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży. Podharcmistrz, harcerz Związku Harcerstwa Polskiego, błogosławiony katolicki i patron harcerzy polskich. Urodził się w rodzinie piekarza Ludwika Frelichowskiego oraz Marty z domu Olszewskiej. Był ministrantem. 21 marca 1927 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, w czerwcu 1927 złożył przyrzeczenie Harcerskie. W czerwcu 1931 w Chełmży zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. W katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego,14 marca 1937 roku, przyjął święcenia kapłańskie. Najpierw pełnił obowiązki sekretarza i kapelana biskupiego, w styczniu 1938 r został mianowany wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Wejherowie, a od 1 września 1938 wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Dał się poznać jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, redaktor „Wiadomości Kościelnych parafii NMP w Toruniu”. Jednocześnie pełnił funkcje kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP. 11 września 1939 został aresztowany przez Gestapo wraz z wszystkimi księżmi ze swojej parafii. Następnego dnia niemal wszystkich zwolniono, jedynie ks. S. W. Frelichowski przebywał w więzieniu przez kilka kolejnych dni. Prawdopodobną przyczyną tego była jego przedwojenna działalność w harcerstwie i wpływ na młodzież. Ks. Frelichowski został ponownie aresztowany 18 lub 19 października 1939 roku i osadzony w Forcie VII Twierdzy Toruń., skąd 10 stycznia 1940 został przewieziony do obozu przejściowego w Gdańsku-Nowym Porcie. Po kilku dniach trafił do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, gdzie przebywał do kwietnia 1940. 10 kwietnia 1940 został wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie pracował w kostnicy. Ze względu na swoją postawę był tam szczególnie szykanowany przez służbę obozową. 14 grudnia 1940 został przeniesiony do obozu w Dachau, gdzie trafił do bloku 30 z numerem obozowy 22492. Podczas pobytów w obozach koncentracyjnych kontynuował posługę kapłańską i nie podpisał tzw. Volkslisty. Na przełomie 1944 i 1945 w obozie Dachau wybuchła epidemia tyfusu plamistego i duru brzusznego. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym. Podczas udzielania pomocy zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 do jego śmierci. Zwłoki ks. Frelichowskiego zostały wystawione na widok publiczny. Przed kremacją ciała z jego prawej dłoni amputowano dwa palce. Jeden z palców zagipsowano i umieszczono w szkatule, która w 1985 trafiła do kościoła Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. 7 czerwca 1999 w Toruniu papież Jan Paweł II na toruńskim lotnisku dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego. 22 lutego 2003 w Katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie ks. Frelichowskiego ogłoszono patronem harcerstwa w Polsce.
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0