Dies Natalis Copernici | www.torun.pl

Dies Natalis Copernici

Date of event
-
Opis wydarzenia: 

Tegoroczna edycja Dies Natalis Copernici jest wyjątkowa. Będzie częścią Gali Nauki Polskiej.

19 lutego, jak co roku, świętujemy urodziny Mikołaja Kopernika – postaci dla Torunia niezwykle ważnej, która nie tylko na trwałe zapisała się w historii światowej nauki, ale jest też jednym z najwybitniejszych bohaterów polskiej historii. Muzeum Okręgowe w Toruniu w ramach 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego astronoma włączy się w organizację uroczystego Dnia Nauki Polskiej. Wraz z nowo powołaną Akademią Kopernikańską oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki zorganizuje wieczór 19 lutego 2023 r. Będzie to uroczysta Gala Nauki Polskiej w Sali koncertowej Jordanki.

Gościem honorowym imprezy będzie Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. 

W ramach gali planowane są m.in.: uroczystość uhonorowania wybitnych uczonych polskich oraz wykłady noblowskie. Wydarzenie zwieńczy koncert w ramach Dies Natalis Copernicium uznanego duetu artystów – kontratenora operowego Jakuba Orlińskiego oraz pianisty Michała Biela. Za tę część wieczoru odpowiedzialne jest Muzeum Okręgowe w Toruniu i ta część uroczystości odbędzie się pod nazwą Dies Natalis Copernici w nawiązaniu do cyklicznej imprezy Muzeum Okręgowego w Toruniu, która przygotowywana jest od l. 60 XX w

Podczas wieczoru odbędą się m.in.:

  • 18.20-18.50 - Wykład prof. P. J. E. Peeblesa
  • 18.50-19.20 - Wykład prof. Michel Mayora
  • 19.20-20.00 - Koncert Jakuba Orlińskiego

Od środy 22 lutego zapraszamy serdecznie do Ratusza Staromiejskiego. Tego dnia udostępniona zostanie wystawa "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przecztania... Wokół De revolutionibus". Poświęcona jest największemu dziełu życia Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego zostaną zaprezentowane m.in. dwa pierwsze wydania  „De revolutionibus orbium coelestium”. Libri VI (Norymberga 1543).

Ekspozycja, podejmując temat „De revolutionibus orbium coelestium” i jego późniejszej recepcji, powstała w oparciu o pięć chronologicznie i tematycznie powiązanych części, z których najważniejsza to pokaz trzech najwcześniejszych wydań „De revolutionibus…”: Norymberga 1543, Bazylea 1566, Amsterdam 1617. Pozostałe części, które tworzą wystawę to Dzieła przedkopernikańskie - stanowiące fundament badań Kopernika, Dzieła pokopernikańskie - prezentujące recepcję jego odkrycia wśród późniejszych uczonych. Uwzględnione zostały także późniejsze i współczesne wydania „De revolutionibus…” aż do XXI w. Pokaz zabytków piśmiennictwa dopełnia bogaty wybór ikonografii kopernikańskiej w formie ekspozycji grafiki z okresu od XVI do XX w.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy, jest to jedyna taka okazja, aby zobaczyć pierwsze, ale również drugie i trzecie wydania „De revolutionibus orbium coelestium” w jednym miejscu.

Data: 
19.02.2023 18:15
Miejsce: 
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, al. Solidarności 1-3
Kategoria wydarzenia: 
Kopernik 550
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

View more