Symbole toruńskiego samorządu | www.torun.pl

Symbole toruńskiego samorządu

Insygnia miasta

Toruń posiada zbiór miejskich znaków rozpoznawczych. Wszystkie są częścią kilkusetletniego dziedzictwa miasta i określają tożsamość kulturalną Torunia. Do znaków miasta Torunia i oznak władzy samorządowej należą:

Znaki miasta Torunia są prawnie chronione. Ich rozpowszechnianie i używanie wymaga pisemnej zgody Prezydenta Torunia. Zgoda udzielana jest po przedłożeniu do akceptacji sposobu ich wykorzystania (wzór druku, pisma, przedmiotu itp.). Zgoda może być udzielona na określonych przez Prezydenta warunkach, odpłatnie lub bez odpłatności.

Wręczenie insygniów Przewodniczącego (łańcucha, pieczęci wielkiej, pieczęci Przewodniczącego, laski i dzwonka) odbywa się w sposób uroczysty, podczas sesji, na której wybrany został Przewodniczący bądź na następnej. Przewodniczący poprzedniej kadencji wręcza insygnia nowo wybranemu Przewodniczącemu (przez założenie łańcucha i przekazanie pieczęci, laski i dzwonka).

Przekazywanie insygniów Prezydentowi odbywa się w sposób uroczysty podczas sesji Rady Miasta, na której Prezydent złożył ślubowanie, bądź na następnej. Ustępujący Prezydent przekazuje swoje insygnia (łańcuch, pieczęć prezydenta i klucz) na ręce nowego Prezydenta.

Chorągiew miasta Torunia wprowadzana jest podczas pierwszej sesji nowo wybranej Rady, radni po złożeniu ślubowania oddają cześć chorągwi, przyklękając i całując kraj jej płata, ponadto chorągiew wprowadzana jest na uroczyste sesje Rady, podczas pogrzebów Honorowych Obywateli Miasta Torunia i tam, gdzie miasto Toruń jest reprezentowane urzędowo.

Autorem opracowań graficznych symboli toruńskiego samorządu (ujętych w statucie) jest artysta plastyk Lech Tadeusz Karczewski.