Aktualizacja Strategii

W 2017 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją Strategii rozwoju miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r. Polegała ona na dokonaniu zmian w konstrukcji i treści Strategii, odpowiadających na uwarunkowania, które są związane z dynamiką procesów społecznych i gospodarczych w Toruniu. Ważnym aspektem aktualizacji Strategii było dostosowanie dokumentu do programów operacyjnych perspektywy finansowej lat 2014-2020, a także do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

W ramach niniejszego procesu została opracowana diagnoza strategiczna, a także przeprowadzono badanie opinii mieszkańców oraz badanie społeczne dotyczące potrzeb i oceny jakości życia mieszkańców Torunia. Pozwoliło to uzyskać informacje na temat oczekiwań mieszkańców, co do najpilniejszych i najistotniejszych kierunków rozwoju miasta oraz zadań o charakterze społecznym i inwestycyjnym, które należałoby wykonać w Toruniu w okresie objętym zaktualizowaną Strategią. Badania te umożliwiły również poznanie atutów miasta oraz obszarów problemowych.

Strategia jest zbiorem wytycznych do kształtowania planów inwestycyjnych i podejmowania kluczowych decyzji dla rozwoju Torunia do 2028 roku. Z punktu widzenia założonych celów strategicznych jest to perspektywa, która urealnia możliwości ich wdrożenia. Ponadto w samej strukturze tego opracowania ujęto wszystkie dziedziny życia publicznego Torunia, w tym także gospodarkę, oświatę, kulturę, turystykę czy społeczeństwo.

Aktualizacja Strategii była realizowana metodą mieszaną: ekspercką i uspołecznioną (partycypacyjną). Rezultaty zostały wypracowane przez Zespół Roboczy ds. Strategii z podziałem na trzy podzespoły tematyczne, przy zachowaniu komunikacji z głównymi interesariuszami.

Podzespoły tematyczne w ramach Zespołu Roboczego ds. Strategii:

  • do spraw społecznych: warunki życia, ochrona zdrowia i życia, opieka i pomoc, kultura, sport, rekreacja, wypoczynek, kapitał ludzki, kapitał społeczny;
  • do spraw zasobów, infrastruktury i środowiska: przedsiębiorczość i innowacyjność przedsiębiorstw, instytucje otoczenia biznesu, rynek pracy i bezrobocie, konkurencyjna współpraca, promocja i atrakcyjność inwestycyjna miasta;
  • do spraw gospodarki i promocji miasta: zasoby techniczne, transport, potencjał i ład przestrzenny, potencjał ekologiczny, potencjał ludzki, potencjał kulturowy, potencjał turystyczny;

w których partycypowali przedstawiciele szerokiej reprezentacji różnych podmiotów i grup społeczności miasta.

Diagnoza do aktualizacji Strategii rozwoju miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem prespektywy rozwoju do 2028 r.

Potrzeby i ocena jakości życia mieszkańców miasta Torunia

Radni Miasta Torunia w dniu 17 maja 2018 r. podjęli uchwałę nr 861/18 w sprawie przyjęcia aktualizacji Strategii rozwoju miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r. Uchwała nr 861/18 wraz z załącznikiem została opublikowana w BIP.