Przedstawiciele branży energetycznej z całej Polski, eksperci sektora energetycznego oraz reprezentanci administracji rządowej i samorządowej przybyli do Torunia na IV Kongres Energetyki Przyszłości.

- Życzę udanego, wartościowego merytorycznie kongresu oraz miłego pobytu w Toruniu, który mam nadzieję – ujmując temat metaforycznie – napełni Państwa dużą dawką pozytywnej energii – powiedział zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka. 

Synergia Innowacji to hasło odbywającego się w Hotelu Copernicus w Toruniu w dniach od 6 do 7 maja 2025 roku IV Kongresu Energetyki Przyszłości. Hasło pod którym odbywa się tegoroczny kongres symbolizuje nowy etap w energetyce, oparty na łączeniu różnorodnych technologii i rozwiązań efektywnie wspierających transformację energetyczną. To integracja technologii niskoemisyjnych, konwencjonalnych źródeł energii, magazynów energii oraz systemów zarządzania, które wspólnie tworzą stabilniejszy i bardziej adaptacyjny system elektroenergetyczny. Kluczową rolę odgrywa także współpraca między sektorem prywatnym, publicznym i naukowym, która umożliwia szybszy rozwój innowacji oraz przezwyciężanie wyzwań technologicznych, finansowych i społecznych.

Podczas IV KEP-u poruszane są kluczowe w najbliższym czasie tematy, takie jak rola sztucznej inteligencji w kształtowaniu systemu elektroenergetycznego, funkcjonowanie odnawialnych źródeł energii w aktualnych i prognozowanych warunkach rynkowych oraz innowacyjne rozwiązania sektorowe. Wśród prelegentów usłyszeć można było m.in. Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Ministerstwa Przemysłu, Wojciecha Wrochnę.

Kongres Energetyki Przyszłości to cykliczne wydarzenie, podczas którego uczestnicy omawiają aktualne wyzwania rynku energetycznego. KEP oferuje serię paneli, warsztatów i dyskusji w formule round tables, tworząc przestrzeń do rozmów o przyszłości branży w kontekście globalnych trendów, celów klimatycznych oraz innowacji w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0