Przed wejściem do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu pojawił się nowy mieszkaniec – anioł, który powstał w ramach projektu „Śladem Toruńskich Aniołów”. Szlak będzie sukcesywnie rozwijany!
Projekt "Śladem Toruńskich Aniołów" to miejska inicjatywa promocyjno-turystyczna, której celem jest wzbogacenie przestrzeni publicznej Torunia poprzez symboliczne przedstawienie anioła — postaci znanej z miejskiego herbu, symbolizującej uniwersalne wartości. Wśród założeń projektu znajduje się promowanie sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej, angażowanie lokalnej społeczności, zachęcenie turystów i mieszkańców miasta do odkrywania Torunia z innej niż dotychczas perspektywy oraz ożywianie miejskiego krajobrazu.
- To pierwszy anioł z całego szlaku, który planujemy stworzyć w Toruniu. Wspólnie z toruńskimi przedsiębiorcami przygotowaliśmy ten projekt. I to warto podkreślić, że to nie tylko Urząd Miasta i Biuro Toruńskiego Centrum Miasta, ale też we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy prowadzą swoje biznesy tutaj na starówce, przygotowaliśmy nową atrakcję turystyczną. Planujemy, że jeszcze w tym roku pojawi się około dziesięciu takich aniołów. Wierzymy, że będzie to szlak, po którym turyści będą się chętnie poruszać i dzięki temu odkrywać często nieoczywiste miejsca – mówi Łukasz Drygalski, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.
Autorką rzeźby jest Małgorzata Więcławska-Furyk – ceniona rzeźbiarka z obszernym portfolio artystycznym, min. współautorka rzeźby toruńskiego pręgierza – osiołka oraz aranżacji upamiętniającej film „Prawo i Pięść”.
Zgodnie z koncepcją, anioły pojawią się w formie figurek z brązu, wielkości ok. 35 cm, montowanych na elewacjach, parapetach okiennych, schodach lub wnękach budynków. Każda z nich będzie zaopatrzona w inne atrybuty, korespondujące z miejscem, w którym się pojawią.
- Naszym celem jest zaprezentowanie czegoś co jest nasze, toruńskie. Na przykład w Gnieźnie nad mieszkańcami i zwiedzającymi czuwają króliki. W Toruniu nad nami unoszą się anioły. One są przy nas, więc miejmy nadzieję, że i te toruńskie będą wzbogacały emocje i doznania kulturalne każdego, kto podąży ich śladem – podkreśla Tomasz Maliszewski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.
Projekt rozrośnie się po całym Zespole Staromiejskim, ale aniołów będziemy mogli też wkrótce szukać na bulwarze, moście a także poza ścisłym centrum miasta. Uatrakcyjnieniem projektu będzie umieszczenie lokalizacji figurek na mapie oraz w przyszłości przygotowanie specjalnych kodów QR kierujących do aplikacji mobilnej. Interaktywne narzędzia zachęcą do odkrywania kolejnych rzeźb aniołów na trasie projektu oraz poznanie ich historii, wizji artystycznej i alternatywnego spojrzenia na Toruń.
Oprawę artystyczną podczas uroczystego odsłonięcia pierwszego anioła zapewnili młodzi artyści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Toruniu, Chór Mam i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1.
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0