Stowarzyszenie Monar – Markot Toruń wraz z rozpoczęciem roku ruszyło z kontynuacją realizacji programu „Życie Od Nowa 2025” w ramach, którego prowadzone są działania związane z pomocą osobom w kryzysie bezdomności oraz wszelkie działania profilaktyki społecznej i profilaktyki uzależnień w schronisku jak i w wybranych Szkołach Podstawowych i Ponadpodstawowych w Toruniu.
To niezwykle istotne inicjatywy, które pozwolą uczniom zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania świadomych decyzji związanych z używkami oraz rzetelnej wiedzy z zakresu szeroko pojętej profilaktyki pierwszorzędowej.
Dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w wysokości 98.000 zł, Stowarzyszenie realizuje wiele działań zarówno dotyczących pomocy mieszkańcom schroniska Monar-Markot Toruń jak i również młodzieży, która objęta jest działaniami profilaktycznymi. W ramach spotkań zarówno specjaliści z naszego ośrodka jak i mieszkańcy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami wybranych szkół:
- Szkoły Podstawowej nr 17 im. gen. Józefa Bema w ramach „ Toruński Głos Profilaktyki” (10 kwietnia 2025 r.);
- Szkoły Podstawowej nr 4 im Jana Pawła II w ramach „Ogólnopolskich Obchodów Osób Bezdomnych” (14 kwietnia 2025 r.);
- Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu (28 kwietnia 2025 r.).
Uczniowie aktywnie i chętnie uczestniczyli w zajęciach zdobywając wiedzę dotyczącą zagrożeń związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych i ich konsekwencjami w aspekcie fizyczny, zdrowotnym i psychicznym. Adepci poznali specyfikę i zasady funkcjonowanie ośrodka Monar – Markot Toruń. Dowiedzieli się również, że nasza placówka realizuje program współfinansowany przez Gminę Miasta Toruń, dzięki któremu możemy wspierać i pomagać osoby w kryzysie bezdomności. Poznali metody i sposoby pomocy podopiecznym ośrodka oraz sposoby alternatywnego radzenia sobie z problemami, bez ucieczki w różnego rodzaju używki i substancje psychoaktywne. Promowanie zdrowego stylu życia i unikania zachowań ryzykownych.
Podczas zajęć uczniowie poznawali w jaki sposób powinni traktować osoby w kryzysie bezdomności w myśl zasady: „Każdy człowiek zasługuje na szansę”. Podczas warsztatów i prelekcji w wybranych placówkach oświatowych swoim doświadczeniem dzieliła się z młodzieżą zarówno kadra ośrodka jak i mieszkańcy. Miało to bardzo ważne znaczenie, gdyż poza rzetelną wiedzą profilaktyczną przekazaną przez specjalistów uczniowie mogli również poznać życiorysy i doświadczania osób borykających się z różnymi rodzajami trudności życiowych począwszy od uzależnień poprzez różnego rodzaju problemów rodzinnych, zdrowotnych czy społecznych.
Efektem tych działań jest udział w spotkaniach dotyczących nauki szacunku wobec osób wykluczonych społecznie jak i empatycznego podejścia w sytuacjach spotkania osób potrzebujących pomocy. Na koniec każdego spotkania była możliwość zadawania pytań oraz dyskusja dotycząca zdrowego stylu życia i sposobów radzenia sobie z wszelkimi trudnościami życiowymi.
Zajęcia te będą w kontynuowane w innych palcówka oświatowych w następnych miesiącach.
W ramach działalności schroniska są prowadzone również wszelkie działania zarówno profilaktyczne jak i terapeutyczne dla mieszkańców naszej placówki. Dotyczy to zarówno cyklicznych działań długofalowych jak i zajęć okazjonalnych czy interwencyjnych. Podstawę takich działań stanowi cotygodniowa czwartkowa społeczność terapeutyczna, podczas której prowadzone są działania metodą społeczności terapeutycznej. W działaniach tych biorą udział wszyscy podopieczni naszej placówki, dzięki czemu możemy skutecznie i aktywnie pomagać mieszkańcom naszego ośrodka. Ponad to prowadzone są również raz w tygodniu warsztaty terapeutyczno-rozwojowe w których uczestniczą mieszkańcy. Podczas takich spotkań poruszane są zagadnienia zarówno kwestii terapeutycznych jak i pomoc mieszkańcom w wyjściu z kryzysu bezdomności. Uczestnicy uczą się wszelakich treningów umiejętności społecznych rozwijając swoje zdolności i talenty oraz zdobywając podstawową wiedzę pozwalającą na poprawę swojej sytuacji życiowej i bytowej.
Poza pracą grupową w ośrodku prowadzone są również konsultacje terapeutyczne i terapia indywidualna ze Specjalistą Psychoterapii Uzależnień. Każdy mieszkaniec borykający się z chorobą uzależnień otrzymuje podstawową pomoc i wsparcie terapeutyczne. Współpracujemy w tym zakresie również z ośrodkami terapii krótko jak i długoterminowe, aby móc kompleksowo pomagać osobom w potrzebie.
W ramach działalności i realizacji projektu „Życie Od Nowa 2025” współpracujemy również z wolontariuszami.
Ze względu na dużą ilość osób borykających się z uzależnieniami umożliwiamy także na terenie ośrodka jak i poza nim uczestnictwo w spotkaniach grup AA, celem wsparcia i pomocy osobom uzależnionym od alkoholu jak i innych substancji psychoaktywnych. Jedno z takich spotkań i mityng otwarty grupy AA odbył się 24 kwietnia 2025 roku w naszej placówce przy Ul. Dybowskiej 1 w Toruniu. W spotkaniu uczestniczyło pięciu gości, prowadzących różne grupy na terenie miasta Toruń jak i ponad dwudziestu mieszkańców naszej placówki.
Dzięki takim działaniom nasz placówka może realizować swoje cele przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Staramy się kompleksowo i indywidualnie podchodzić do pomocy tak, aby nasze działania były jak najbardziej efektywne i wspierające osoby wykluczone społecznie oraz potrzebujące pomocy. Dziękujemy Gminie Miasta Torunia za coroczne wsparcie naszych profilaktycznych działań.
