Profilaktyka uzależnień w „Sercowni”

Od października w toruńskiej „Sercowni”, dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń, realizowany jest program „Pomoc od Serca”. Działania prowadzone w ramach programu są skierowane do osób w kryzysie bezdomności i zagrożonych bezdomnością zmagających się z problemem uzależnień. 

W „Sercowni” działać zaczęła terapeutyczna grupa wsparcia, która wspiera osoby potrzebujące w odnalezieniu drogi wyjścia z uzależnienia. W ramach grupy prowadzone są cotygodniowe spotkania. Dodatkowo dostępne są sesje terapii indywidualnej prowadzonej przez specjalistów – psychologów i terapeutów. Beneficjenci mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Świadczona pomoc, oprócz poradnictwa, obejmuje pisanie pism procesowych, reprezentacje w urzędach lub w postępowaniach sądowych. Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują też pełne wsparcie w sytuacjach przemocy, nadużyć czy wyłudzeń danych, których często są ofiarami. Proces wspierania wychodzenia z bezdomności i walki z uzależnieniami uzupełniony jest o pomoc w zakresie doradztwa socjalnego i zawodowego. 

Program, jak sama nazwa wskazuje, realizowany jest przede wszystkim dzięki wielkim sercom społeczników tworzących „Sercownię”- czyli mieszkańców, którzy chcieli zmienić sytuację osób w kryzysie bezdomności. Bo „Pomoc od Serca” to nie tylko specjaliści, którzy zawodowo wspierają beneficjentów programu w walce z uzależnieniami. To także niesamowici  wolontariusze. To dzięki nim każde spotkanie grupy wsparcia odbywa się w  dobrej atmosferze – przy stole z ciepłym, domowym posiłkiem. To element szczególnie ważny dla osób , które doświadczają bezdomności. Wolontariusze pomagają też przygotować materiały z których korzystają uczestnicy programu. Nieocenione jest także ich wsparcie przy działalności Sercowozu . Na jego pokładzie znajduje się specjalna ekipa medyczna – lekarz, ratownik i wolontariusze. „Sercowóz” dociera do pustostanów i miejsc niemieszkalnych z pomocą medyczną, ciepłym posiłkiem i gorąca herbatą. Zaopatrzenie i przygotowanie Sercowozu do specjalnych misji to także zadanie i zasługa wolontariuszy. Niejednokrotnie wolontariusze biorą osobisty udział w patrolach ekipy medycznej.

Wolontariat w programie „Pomoc od Serca” ma wymiar szczególny. Wolontariuszami w „Sercowni” są całe rodziny. Bo nikt nie gotuje tak dobrze jak babcia Krysia i nie robi kawy tak dobrej jak wnuczki Agatka i Julka…. Marcin i Karol zawsze sumiennie i z uśmiechem przygotowują i sprzątają salę. Maja, Anastazja i Jeremi też wspierają działania specjalistów  w grupie medycznej, psychologicznej i prawnej. Martyna  aktywnie pomaga w działaniach streetworkingowych. Wydawanie ciepłej i czystej odzieży to zasługa Agnieszki, Karoliny i Hani. Rodzinna i przyjazna atmosfera to już swoista wizytówka „Sercowni”. Beneficjenci programu „Pomoc od Serca” często podkreślają, że to właśnie ten  sposób świadczenia pomocy ma dla nich ogromne znaczenie. Przychodząc do „Sercowni” i podejmując walkę z uzależnieniem stają się częścią tej niezwykłej rodziny. Wiedzą, że ze swoim problemem nie będą nigdy zmagać się w samotności. W trudnych chwilach zawsze wspierać ich będzie pomoc specjalistów, a także życzliwy uśmiech i pomocna dłoń wyjątkowych wolontariuszy.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie „Serce Torunia” w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie w 2024r. zadania publicznego w zakresie zdrowia publicznego określonego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025 w ramach celu operacyjnego 2 „Profilaktyka uzależnień” – IV tura. (kwota dofinansowania w wys. 49 910 zł, całkowita wartość zadania 62 517,60 zł).