Pomagają osobom bezdomnym

Stowarzyszenie Monar – Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot w Toruniu od lutego 2024 r. realizuje zadanie pn.: "Życie Od - Nowa - 2024" współfinansowane przez Gminę Miasta Toruń w wysokości 93.000 zł. 

Głównym celem realizacji projektu jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób w kryzysie bezdomności nadużywających lub uzależnionych od alkoholu.  

Podopieczni mają zapewnione niezbędne zaplecze socjalne, tj. trzy posiłki dziennie, miejsce w pokoju, środki higieniczne, a w miarę możliwości także odzież oraz pomoc w uregulowaniu swojej sytuacji prawnej (wyrabianie dowodów osobistych, pomoc w pisaniu pism do urzędów, sądów itp.) i zdrowotnej (ubezpieczenie i opieka medyczna, podjęcie lub kontynuowanie leczenia w związku z istniejącymi schorzeniami). 

Do 30 września 2024 r. pełną ofertą ośrodka zostało objętych 60 osób. Wiele działań prowadzonych w Schronisku opiera się głównie na redukcji szkód, zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych, uzależnionych i długotrwale bezdomnych.

- W pracy z osobami bezdomnymi największym wyzwaniem było i jest zwiększenie u bezdomnych borykających się z uzależnieniem świadomości wpływu substancji psychoaktywnych na ich życie oraz zmotywowanie do rozpoczęcia terapii, a także wykształcenie u podopiecznych poczucia sprawstwa i zbudowanie motywacji do wprowadzenia pozytywnych zmian w ich życiu – mówi Zbigniew Grzesiak, kierownik Schroniska dla Osób Bezdomnych Markot w Toruniu.

W zajęciach prowadzonych przez specjalistę psychoterapii uzależnień na terenie Schroniska motywujących do zmiany i dotyczących m.in. różnych aspektów życia społecznego, uczestniczyły dotychczas łącznie 52 osoby, 5 osób podjęło terapię ambulatoryjną poza Schroniskiem (w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu oraz CPB Monar Rożnowice), jedna osoba uczestniczyła w spotkaniach grup AA.

Specjalista resocjalizacji prowadził rozmowy indywidualne, zajęcia integracyjno- aktywizacyjne dla 52 osób natomiast pracownik socjalny m.in. sporządzał indywidualne programy wychodzenia z bezdomności dla 24 podopiecznych oraz kontrolował ich realizację, 26 osób uzyskało pomoc w zakresie uzyskiwania świadczeń socjalnych i zdrowotnych. Efektem powyższych działań było usamodzielnienie się 14 osób.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.