Odważne kobiety są w Toruniu!

Jak być kobietą w polityce, samorządzie, działalności społecznej czy sporcie? Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne? Pod hasłem „Odważna” 5 października 2024 r. w Dworze Artusa w Toruniu odbył się III Regionalny Kongres Kobiet. Gościem specjalnym spotkania była Maria Peszek.

Kolejna edycja wydarzenia zgromadziła w Toruniu liczne grono uczestniczek reprezentujących różne środowiska i sfery życia miasta, a także regionu i Polski. Dyskusje toczyły się wokół udziału i doświadczeń kobiet w polityce, biznesie, sporcie, działalności samorządowej i społecznej. Rok 2024 w województwie kujawsko-pomorskim został ogłoszony Rokiem Kobiet Odważnych, co podkreśla, jak bardzo odwaga jest potrzebna kobietom, by sprostać codzienności i realizować swoje marzenia, spełniać się rodzinnie i zawodowo oraz przebić w tradycyjnym społeczeństwie, wciąż przewidującym dla kobiet ściśle określone role. Ale na kongresie była też mowa o odwadze budzącej się w kobietach w chwilach walki o ważne dla nich wartości.

- W obliczu zagrożenia naszych praw w Toruniu stałyśmy razem! Było nas dwa i pół tysiąca! To nie tylko liczba, to symbol naszej jedności i odwagi!wspominała czasy „czarnych protestów” inaugurująca kongres Agata Chyżewska – Pawlikowska, przewodnicząca Toruńskiej Rady Kobiet. Tamten dzień nauczył mnie, że każda z nas ma w sobie siłę, by walczyć o swoje prawa i głos, który zasługuje na to, by być słyszanym. Wspólnie pokazałyśmy, że nie ma miejsca na strach. Przeciwnie - to właśnie poprzez odwagę i solidarność możemy wprowadzać zmiany, które są dla nas tak bardzo potrzebne.

O odwadze w samorządzie rozmawiały: Dagmara Zielińska – zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia, Oliwia Folborska – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Torunia, Julia Ratajczak – radna Miasta Inowrocław i w roli moderatorki - Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Droga Dagmary Zielińskiej do zajmowanego obecnie stanowiska rozpoczęła się wiele lat temu od naturalnej chęci pomagania i aktywności w licznych organizacjach pozarządowych. Bogate doświadczenie w kontaktach z ludźmi zdobyła pracując w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinnej, a następnie - tworząc od postaw, wraz ze swoim zespołem, Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Stamtąd trafiła na fotel wiceprezydentki Torunia.

- To był dla mnie ogromny szok: pytanie pana prezydenta Pawła Gulewskiego, czy chciałabym pełnić funkcję jego zastępczyni wspominała wiceprezydentka Dagmara Zielińska. - Zaniemówiłam i nie wiedziałam, co mam odpowiedzieć. Zupełnie się tego nie spodziewałam. Potrzebowałam chwili, przede wszystkim rozmowy z mężem, na którym spoczywa teraz część domowych obowiązków. Wspólnie doszliśmy jednak do porozumienia, że tak jak to powiedziała moja koleżanka: Słuchaj Dagmara, pociąg po Ciebie właśnie podjechał. Teraz masz wybór: możesz do niego wsiąść albo po prostu pojedzie dalej. Zaryzykowałam i wsiadłam! Mam nadzieję, że będę się sprawdzać.

Jednym z punktów programu kongresu był panel poświęcony kobietom w polityce, poprowadzony przez Agnieszkę Kłopotek, posłankę na Sejm RP X kadencji, prezeskę Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Z kolei panel pt. „Odważna”, którego moderatorką była Joanna Czerska-Thomas, przedsiębiorczyni, społeczniczka i radna Bydgoszczy, dotyczył różnych aspektów aktywizmu i działalności społecznej kobiet

Do panelu o zdrowiu, opiece zdrowotnej, profilaktyce i wsparciu psychologicznym kobiet uczestniczyli: dr Kosma Kołodziej – asystent w Katedrze Chorób Wieku Rozwojowego Wydziału Nauk o Zdrowiu UMK, Katarzyna Czachowska – reprezentantka Toruńskiej i Kujawsko-Pomorskiej Rady Kobiet, dr n. med. Szymon Bednarek, lekarz z dużym doświadczeniem w opiece prenatalnej, Joanna Hain-Listewnik – członkini Zarządu Fundacji TZMO „Razem Zmieniamy Świat”, Anna Kupiecka – prezeska Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej oraz dr hab. med. Sławomir Czachowski, lekarz z ponad 40-letnią praktyką, zajmujący się m.in. zaburzeniami psychosomatycznymi związanymi ze stresem.

Nie zabrakło dyskusji o roli kobiet w sporcie. Swoimi „herstoriami” podzieliły się z publicznością toruńskie sportsmenki i trenerki, wśród nich zdobywczynie medali olimpijskich i mistrzostw świata.

Gościem specjalnym tegorocznego Kongresu Kobiet była Maria Peszek, artystka znana ze swojej niezależności, odwagi i bezkompromisowości. Spotkanie z nią poprowadził Michał Bomastyk, prezes Zarządu Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom.

W oprawie artystycznej wydarzenia wystąpił toruński Kabaret Demakijaż z satyryczną opowieścią o codzienności kobiet oraz Joanna Czajkowska – toruńska  wokalistka, autorka tekstów i muzyki, która niedawno wydała nową płytę.  W strefie chilloutu Anna Magalska, aktorka Teatru Horzycy, prezentowała fragmenty swojej książki “Yoko Ono. Wyobraź sobie… wolność międzyludzką”.

Organizatorami Regionalnego Kongresu Kobiet są: Elżbieta Olszewska i jej Fundacja NIEOGRANICZONA im. Bogny Olszewskiej, Irmina Marcinkiewicz, Anna Kosicka, Agata Chyżewska-Pawlikowska, Katarzyna Czachowska, Joanna Alaborska, Dorota Nijaki-Bujnarowska i Michał Bomastyk. Sponsorem głównym wydarzenia była marka Bella TZMO.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra CAłbeckiego, Przewodniczącej Sejmiku Wojewódzkiego Elżbiety Piniewskiej, Rektora UMK Andrzeja Tretyna, Toruńskiej Rady Kobiet i Kujawsko-Pomorskiej Rady Kobiet.

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0