Ruszyła 17. edycja Art Moves 2024

„Uzależnić się czy uniezależnić? Płynąć z prądem czy pod prąd?”. 1 września 2024 r. ruszyła 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves. Oficjalne otwarcie odbyło się 6 września w Toruniu. Wzięli w nim udział Patryk Wawrzyński, pełnomocnik ds. dialogu i innowacji miejskich prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego i Marcin Czyżniewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia.

W tym roku festiwal odbywa się w Toruniu po raz siedemnasty. Niestety cały czas w okrojonym kształcie, ze względu kryzys ekonomiczny, który bardzo silnie uderzył w kulturę i sztukę. Mimo tego organizatorzy nie poddają się i przygotowali sporą porcję wizualnych refleksji, stworzonych przez artystów z całego świata, a dotyczących bardzo ważnego i aktualnego tematu: „Uzależnić się czy uniezależnić? Płynąć z prądem czy pod prąd?”. 

W ramach festiwalu, jak co roku, zobaczymy w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Otwarcie odbyło się 6 września na Placu Rapackiego w Toruniu, natomiast już od początku września można oglądać dzieła prezentowane na citylightach i ekranie LED.

Organizatorzy wyszli z wartościowymi pracami w przestrzeń miejską, którą na jeden miesiąc zamienili w niepowtarzalną galerię sztuki, bezpłatną i dostępną 24h/7. Sprawia to, że prace zyskują bardzo szeroki odbiór i charakteryzują się ogromną docieralnością do odbiorców, nawet tych, który nie uczęszczają do tradycyjnych galerii sztuki i muzeów.

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła. Tematy corocznych edycji festiwalu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. 

Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Ogromne zainteresowanie artystów z całego świata konkursem i festiwalem, wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei imprezy oraz w przestrzeni publicznej – miejscu, które służy tu pogłębionej refleksji i komunikacji społecznej.

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła „Uzależnić się czy uniezależnić? Płynąć z prądem czy pod prąd?” Na tegoroczny konkurs wpłynęły 653 prace, nadesłane przez 344 artystów z 62 krajów świata - Chin, Tajwanu, Uzbekistanu, Kanady, Indii i wielu innych! 

Jury w składzie: Adam Niklewicz (artysta, North Haven, Connecticut, USA), Mark Titchner (artysta, Londyn, Wielka Brytania), Małgorzata Augustyniak (historyk sztuki, pełnomocnik zarządu AMS SA / Warszawa, Polska), Joanna Górska (kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves, Toruń) wyróżniło 6 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2024.

Są to prace następujących artystów: Maja Wąż (Polska), Yeh Ying Yan (Malezja), Grzegorz Myćka (Polska), Mateusz Domeradzki (Polska), Wojciech Mazur (Polska), Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen (Tajwan). Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Mai Wąż i właśnie do niej powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 4000 zł.  

Więcej o festiwalu można przeczytać pod linkiem: http://artmovesfestival.org/pl/

Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski.

Fot.: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0