Technik logistyk poszerza wiedzę i umiejętności

Tytuł projektu:
Technik logistyk poszerza wiedzę i umiejętności we współpracy z Katedrą Logistyki UMK

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa II „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”
Działanie 2.15 „Kształcenie i szkolenie zawodowe dostosowane do potrzeb zmieniającej się gospodarki”
 
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 601 095,63 zł
Kwota dofinansowania: 601 095,63 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
28.03.2019 r.

Realizator:
Lider:
Gmina Miasta Toruń - Zespół Szkół Technicznych w Toruniu
Partner:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Katedra Logistyki

Termin realizacji:
1.03.2019 r. - 31.12.2021 r.

Opis projektu:
Projekt był realizowany przez Gminę Miasta Toruń - Zespół Szkół Technicznych w Toruniu w partnerstwie z Katedrą Logistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Celem projektu było dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb zmieniającej się gospodarki. W ramach projektu zaplanowano wypracowanie i upowszechnienie przykładowych rozwiązań w zakresie współpracy szkół zawodowych ze szkołami wyższymi, w tym przykładowego programu nauczania dla zawodu technik logistyk, uwzględniającego w jego realizacji współpracę szkoły zawodowej z uniwersytetem.

Program objął następujące warianty współpracy:
a) identyfikację i uszczegółowienie efektów kształcenia z podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik logistyk, możliwych do realizacji w pełnym cyklu kształcenia w ramach współpracy szkoły z uczelnią,
b) program realizacji specjalizacji w danym zawodzie opracowany we współpracy z organizacją branżową lub pracodawcą właściwym dla zawodu technik logistyk.

Opracowana została przykładowa organizacja zajęć dla uczniów przez wykładowców z wykorzystaniem bazy dydaktycznej szkoły wyższej uwzględniająca:
a) wymiar godzinowy zajęć przeprowadzonych na uczelni,
b) formy zajęć na uczelni np.: wykłady, zajęcia, prelekcje, prezentacje, spotkania, konsultacje merytoryczne, doświadczenia, a także przykładowe formy zajęć w szkole,
c) metody i formy pracy z uczniem,
d) zasady opieki nad uczniami podczas zajęć na uczelni.

Podczas realizacji projektu wypracowano:
- działania mające na celu zapoznawanie uczniów i nauczycieli kształcenia zawodowego z nowymi technikami/technologiami stosowanymi w zawodzie technik logistyk zawierające m.in.: rodzaje przykładowych technik/technologii, sposoby włączania ich w proces kształcenia, stosowanie nowych technik/technologii z uwzględnieniem wzroku, słuchu, dotyku, wykonywania pewnych czynności;
- przykładowe formy doskonalenia nauczycieli kształcenia zawodowego przy udziale kadry szkoły wyższej, z uwzględnieniem zasobów technicznych uczelni w odniesieniu do zawodu technik logistyk.

Przykładowe rozwiązania w zakresie współpracy szkoły z uczelnią zostały pilotażowo wdrożone w ramach utworzonej przez UMK klasy patronackiej. Pilotaż został przeprowadzony w latach 2019/2021 w klasie o specjalności technik logistyk. Podczas pilotażu zweryfikowano poprawność opracowanych rozwiązań. Z uwagi na pandemię COVID-19 pierwotnie planowany dla klasy pierwszej pilotaż kontynuowany był w klasie drugiej i trzeciej technikum w roku szkolnym 2020/2021 oraz pierwszym półroczu roku szkolnego 2021/2022.

W wyniku realizacji projektu powstał przykładowy model współpracy szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe z uczelnią uwzględniający współpracę z organizacjami branżowymi i pracodawcami.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania
Okres programowania 2014-2020
Fundusz
Europejski Fundusz Społeczny
Program
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu
Projekt konkursowy
Grupa docelowa
Nauczyciele, Uczniowie
Tematyka projektu
Edukacja
Realizator
Zespół Szkół Technicznych