Więcej na kulturę
O sto tysięcy złotych więcej niż w roku 2012 przeznaczyło w tym roku miasto na działania organizacji pozarządowych z zakresu wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej. W budżecie Torunia zarezerwowano na ten cel 1,2 mln złotych. Tylko w pierwszym półroczu wsparcie uzyskają 52 projekty.
- W tej turze oceniano projekty całoroczne oraz te, które będą realizowane w pierwszym półroczu. Oferty na drugie półrocze można będzie składać do 6 maja 2013 r. – wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski. – Zainteresowanie dotacjami jest jak zwykle duże, a projekty dotyczą różnych aspektów kultury. Na pewno każdy znajdzie wśród tych propozycji coś dla siebie.
W wyznaczonym terminie złożono 92 oferty. Wszystkie oferty oceniła komisja konkursowa, która wzięła pod uwagę wartość merytoryczną projektów, przewidywany zasięg oddziaływania, czyli potencjalną grupę toruńskich odbiorców, a także dotychczasowe doświadczenia z organizatorami, którzy po raz kolejny zwrócili się o wsparcie miasta. Jedną – jako że jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym - przekazano do Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UMT. 11 ofert nie spełniło wymogów formalnych. 28 projektów nie uzyskało punktacji wymaganej do przyznania miejskiej dotacji. Po zapoznaniu się z oceną komisji prezydent Torunia podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 52 projektów na ogólną kwotę 986,9 tys. zł. Pozostałe pieniądze zostaną rozdysponowane w drugiej turze, na projekty realizowane w drugim półroczu.
- Wśród projektów, które dostaną wsparcie finansowe miasta, są działania i imprezy już uznane, takie które wpisały się już do toruńskiego kalendarza imprez kulturalnych, takie na które oczekują mieszkańcy i turyści oraz wiele nowych, interesujących projektów, które mogą wnieść nową trwałą wartość dla kultury Torunia - mówi dyrektor Wydziału Kultury UMT Zbigniew Derkowski.
Wsparcie otrzymają m.in. organizatorzy XX Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA , III Festiwalu „Lulu Lubomski przedstawia”, Instytutu B 61, 6. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art.Moves, XXVII Świętojańskiego Festiwalu Organowego czy III festiwalu Cichej Muzyki.
Na tegoroczną edycję konkursu zgłoszono też wiele nowych, ciekawych projektów. Wśród nich są m.in.
- zaplanowane na cały okres letni cykliczne prezentacje "żywej historii" czyli rekonstrukcje historyczne – sąd gorącego prawa, mincerze, rzemieślnicy, piśmiennictwo i drukarstwo w średniowiecznym Toruniu na Rynku Staromiejskim
- Toruńskie Dni Dialogu
- coraz popularniejsze imprezy przybliżające muzykę i taniec z różnych stron świata – taniec celtycki, latynoamerykański, piosenkę francuską, rosyjską, peruwiańską
- muzyka chóralna w międzynarodowym wykonaniu, m.in. podczas I Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im.M.Kopernika;
- festiwal muzyki progresywnej.
Pełna lista dotacji przyznanych na I półrocze TUTAJ.