Wiemy, co naprawiać

Więcej pieniędzy na bezpieczeństwo i zdrowie – takie wskazówki płyną ze zleconych przez urząd badań jakości życia w Toruniu.

Urząd Miasta zlecił zbadanie jakości życia torunian. Celem badania była kompleksowa ocena zadowolenia mieszkańców, uwzględniająca przede wszystkim to, jaki wpływ na poczucie zadowolenia (bądź niezadowolenia) z mieszkania w Toruniu ma działalność samorządu.

- Badania zleciliśmy po to, aby poznać oczekiwania, potrzeby mieszkańców Torunia w odniesieniu do poszczególnych sfer życia naszego miasta. Przede wszystkim jednak chcieliśmy wiedzieć, uzyskać sygnały, w jakim zakresie, w jaki sposób działania samorządu powinny być zmieniane, wzbogacane, uzupełniane - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Istotne jest, że badania przeprowadzono w dwóch płaszczyznach: po pierwsze, oceniając ważności danej tematyki czy problematyki, oraz po drugie, oceniając jakość tego, co samorząd robi. Mieszkańcy mówią więc, co jest dla nich ważne, ale także oceniają to, co uważają za ważne.

Badania przeprowadzano od 12  listopada do 31 grudnia 2012 r. na losowo wybranych sześciuset mieszkańcach różnych osiedli naszego miasta. Ankieterzy zadawali torunianom 42 pytania, które podzielone były na dwanaście działów, obejmujących różne aspekty życia w mieście: 1) infrastruktura drogowa, 2) gospodarka komunalna, 3) mieszkalnictwo, 4) pomoc społeczna i profilaktyka zdrowotna, 5) edukacja, 6) sport i rekreacja, 7) komunikacja zbiorowa, 8) kultura, 9) bezpieczeństwo w mieście w zakresie działania Straży Miejskiej, 10) estetyka i czystość miasta, 11) rozwój przedsiębiorczości, 12) partycypacja społeczna. Ankietę opracowano we współpracy z zespołem realizacji badań Pryzmat, działającym przy Instytucie Socjologii UMK.

Pytani oceniali jakość życia w według następującej, pięciostopniowej skali:

  • 0 – 2,25 ocena bardzo zła
  • 2, 25 – 2,75 ocena raczej zła
  • 2,76 – 3,25 ocena przeciętna
  • 3,26 – 3,75 ocena raczej dobra
  • powyżej 3,76 – ocena bardzo dobra

Respondenci wskazywali, które sfery działań samorządu są dla nich najważniejsze, wystawiając każdej z nich ocenę.

Co wynika z badań?

- prawie 70 % torunian uważa, że w naszym mieście żyje się dobrze - 67,3% badanych wystawia miastu pozytywną ocenę,
- ankietowani wyrażają wysokie zadowolenie z ogólnej jakości życia w Toruniu; średnia ocena wynosi  3,57,
- prawie 70 % pytanych nie zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat opuszczać miasta i jednocześnie tyle samo ankietowanych wiąże z Toruniem swoje plany zawodowe,
- wysoko torunianie oceniają działania samorządu w dbałości o estetykę i czystość miasta, w tym osiedli mieszkaniowych,
- torunianie cenią również działania miasta w zakresie dostępności szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,  dobrze oceniają też stan i wyposażenie budynków szkolnych oraz poziom nauczania,
- w sferze „infrastruktura drogowa” respondenci pozytywnie ocenili jakość oznakowania ulic w naszym mieście, stan dróg miejskich i osiedlowych oraz infrastrukturę dla pieszych i istnienie ścieżek rowerowych.

Co należy poprawić?

- dla badanych mieszkańców Torunia najważniejsze są działania samorządu w zakresie pomocy społecznej i profilaktyki zdrowotnej, bezpieczeństwa w mieście oraz mieszkalnictwa. Jednocześnie, bezpieczeństwo w mieście pytani ocenili raczej źle, a pomoc społeczną i profilaktykę zdrowotną – przeciętnie. I choć ochrona zdrowia i usługi medyczne to sfera, której funkcjonowanie w niewielkim stopniu zależy od samorządu miejskiego, na tę dziedzinę życia w mieście oraz na bezpieczeństwo należy zwrócić szczególną uwagę, chcąc podnieść jakość życia mieszkańców.

- pytani wskazywali również na potrzebę podjęcia działań ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym. Za ważną uznali konieczność dostosowania szkół do potrzeb dzieci niepełnosprawnych oraz przystosowania infrastruktury drogowej, przystanków i autobusów dla osób nie w pełni sprawnych. Komfort życia niepełnosprawnych torunian to kolejna sfera, na którą w świetle przedstawionych badań należy zwrócić szczególną uwagę.

Badania wykonywała firma Biostat z Rybnika. Ich koszt wyniósł 17084  zł brutto.

Cała prezentacja przedstawiona na konferencji TUTAJ