Artystki z Guilin
Oryginalne instrumenty, piękne stroje i chińska muzyka ludowa - w sobotę, 16 sierpnia w Collegium Maximum UMK.
„Wieczór Chiński” to już dziewiąty koncert w ramach tegorocznego Międzynarodowego Letniego Festiwalu „Europa. Toruń. Muzyka i Architektura”. Przed publicznością zaprezentują się tym razem, w repertuarze tradycyjnych ludowych utworów chińskich instrumentalno-wokalnych, artystki z chińskiego Guilin.
Guilin - partnerskie miasto Torunia od 2010 r. ma opinię jednego z najpiękniejszych miast Chin. Zawdzięcza ją wspaniałemu krajobrazowi okolicy - znajduje się tam jeden z największych na Ziemi kompleks krasowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzdłuż rzeki Li wznoszą się dziesiątki wapiennych wzniesień oraz pagórków o fantastycznych kształtach. Jako atrakcja turystyczna słyną również jaskinie siedmiu gwiazd o niezwykłych nazwach: Jaskinia Zwróconej Perły, Jaskinia Tysiąca Buddów czy Jaskinia Trzcinowego Fletu. W samym Guilin na uwagę zasługują parki, w których znajdują się liczne formacje skalne oraz potężne jaskinie. Na niektóre skały wstęp jest dozwolony i można z nich podziwiać panoramę okolicy.
Koncert w Toruniu będzie okazją do poznania egzotycznej muzyki tego regionu oraz tradycyjnych ludowych instrumentów. Rozpocznie się w sobotę o godz. 20.00 w Sali Senatu Collegium Maximum UMK przy placu Rapackiego. Bilety: 25/15 zł.
Wystąpią:
Chen Min - pipa
Zheng Yu - erhu
Mo Yani - guzheng
Gao Yuchuan - śpiew ludowy
Magdalena Miszewska-Zasadna - prowadzenie
Chen Min z instrumentem pipa
Pipa - chiński szarpany instrument strunowy. Czasami nazywany chińską lutnią, podobnie jak ona ma pudło rezonansowe w gruszkowatym kształcie. W Chinach znany jako tradycyjny instrument od ponad dwóch tysięcy lat.
Erhu - chiński instrument smyczkowy powstały w VII wieku. Barwa dźwięku jest zbliżona do ludzkiego głosu, zaś skala instrumentu wynosi do 3 oktaw. Erhu również nazywane jest "chińskimi skrzypcami". Jego rola podobna jest do partii skrzypiec w orkiestrze klasycznej. Na Erhu można grać zarówno utwory solowe, jak też używać jej jako instrumentu akompaniującego.
Guzheng – chiński instrument szarpany przypominający cytrę. Od niego pochodzi japoński instrument koto. Guzheng ma 21 jedwabnych strun i potężne drewniane pudło rezonansowe. Podobnie jak Erhu jest niezwykle popularnym w Chinach instrumentem.
PROGRAM:
1. Zespół: "Hua Hao Yue Yuan" („Kwitnące kwiaty i pełnia księżyca”)
Żywy zespół instrumentów tradycyjnych przedstawiający księżycową noc z kwitnącymi kwiatami. Księżyc symbolizuje szczęśliwe spotkanie i doskonałość w kulturze chińskiej.
2. Utwór: "Jaki piękny jaśmin"
Utwór pochodzący z południowych Chin. Zapach kwiatu jaśminu jest tak piękny, jak miłość i szczęśliwe życie.
3. Solo - pipa "Yang Chun Bai Xue" („Wiosenny śnieg”)
Wczesną wiosną pokryta śniegiem ziemia wraca do życia.
4. Duet - erhu i guzheng: "Yu Zhou Chang Wan" („Wieczorne pieśni z łodzi rybackiej”)
Podczas zachodu słońca, rybacy ciągną sieci i śpiewają w drodze powrotnej do domu. Utwór był wykorzystywany jako tło muzyczne w prognozie pogody CCTV przez 30 lat.
5. Zespół: Polskie pieśni ludowe
6. Utwory: "Pieśni ludowe można porównać do wiosennej rzeki"; "Nie mam nic do zaoferowania, mój drogi, tylko pieśni ludowe"
Obie arie pochodzą z popularnego filmu Liu Sanjie, który został nakręcony w 1960 roku w Guilin. Są one powszechnie uwielbiane przez mieszkańców Guilin.
7. Zespół - "Pi Pa Yu" („Co mówi pipa”)
Podczas bezsennej nocy, melodie pochodzące z pipy płyną niczym szepczący strumień do twojego serca. Czy wiesz o czym mówią?
8. Utwór: "Long Chuan Diao" („Smok - melodia z łodzi”)
Młoda kobieta w drodze do domu podchodzi do promu. Prosi ona wioślarza, aby pomógł jej przejść na drugą stronę rzeki. Utwór jest wpisany przez UNESCO na listę 25 najlepszych utworów ludowych na świecie.