Thorunium dla Pawła Piotrowiaka
Paweł Piotrowiak, działacz toruńskiego oddziału NOT, otrzyma Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia Thorunium.
To najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać prezydent Torunia. Są nim honorowane m.in. instytucje, firmy, organizacje i stowarzyszenia w rocznicę powstania lub w uznaniu zasług dla miasta. Posrebrzany, okrągły medal o średnicy 90 mm, wykonany jest wg projektu Alicji Majewskiej. Na rewersie znajduje się herb Torunia z bramy Ratusza Staromiejskiego oraz zwój papirusu z wyodrębnionym miejscem na grawerowany napis dedykacyjny. W centralnym punkcie awersu umieszczone jest gotyckie okno, za którym widać symbol układu heliocentrycznego i panoramę Torunia oraz napis "Thorunium".
Odznaczenie zostanie wręczone 23 czerwca 2015 r. o godz. 17.00 w Dworze Artusa podczas dorocznego rozdania Nagród Prezydenta Miasta Torunia z okazji Święta Miasta.
Paweł Piotrowiak to niezwykle zasłużony działacz Naczelnej Organizacji Technicznej w Toruniu. Dzięki m.in. jego staraniom w 1984 r. rozpoczął działalność Zespół Usług Technicznych przy Radzie Wojewódzkiej NOT w Toruniu. Po otrzymaniu w 1986 r. Złotego Krzyża Zasługi prowadził i rozwijał swoją działalność społeczną, przede wszystkim w Radzie Toruńskiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Polskim Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych.
W 1991 r. doprowadził do uzyskania przez Radę Toruńską FSNT NOT osobowości prawnej, a w 1992 r. sfinalizował przekształcenie Zespołu Usług Technicznych w Toruński Klub Technika NOT Spółka z o.o. Od 2000 r. prowadził aktywne i skuteczne działania w sprawie budowy Toruńskiego Domu Technika. Jest ogromną zasługą Pawła Piotrowiaka fakt, że po latach starań polegających na zakupie posesji, przygotowaniu projektu, zabezpieczeniu i pozyskiwaniu finansów w dniu 15.10.2010 r. siedziba toruńskiego NOT została oficjalnie otwarta.
W październiku 2010 r. podczas otwarcia Domu Technika przy ul. Piernikarskiej
Jest członkiem Zarządu Rady Toruńskiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Jako przedstawiciel NOT uczestniczył w wielu przedsięwzięciach na rzecz miasta i regionu organizując coroczne Dni Techniki i cieszące się wielką popularnością konkursy: „Przegląd Osiągnięć Technicznych Torunia” i „Osiągnięcia w Technice i Ochronie Środowiska”. W latach 1996-1997 był członkiem zespołu opracowującego strategię rozwoju województwa, w 1999 r. został członkiem Społecznej Rady Konsultacyjnej Marszałka Województwa ds. Strategii Rozwoju Woj. Kuj-Pom. W latach 2000-2003 wchodził w skład Komitetu Organizacyjnego I i II Forum Gospodarczego Woj. Kuj-Pom, a w latach 2004 - 2006 był członkiem panelu ekspertów ZPORR w dziedzinie ochrony środowiska. Jako członek Zarządu Rady Toruńskiej odpowiedzialny za współpracę z miastem uczestniczył w pracach komisji Ochrony Środowiska Rady Gminy i Miasta Torunia (1986-1998) oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta Rady Gminy i Miasta Torunia (1998-2003). Działalność Pawła Piotrowiaka wysoko oceniono-został wyróżniony Złotą i Srebrną Odznaką Honorową NOT, w 2010 r – Odznaką Diamentową, Odznaką Zasłużony dla Rady Toruńskiej, Srebrną Odznaką za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (1998r). Jest prezesem Oddziału Toruńskiego PZITS od 1981 r. Z jego inicjatywy od 1985 r. organizowane są do dziś krajowe konferencje „Ochrona jezior i metody ich ochrony” (obecnie pn. „Ochrona i rekultywacja jezior”, co dwa lata) i regionalne n/t ochrony wód i funkcjonowania parków krajobrazowych. Jest pomysłodawcą i organizatorem corocznych (od 2005 r.) międzynarodowych konferencji „Zieleń miejska-naturalne bogactwo miasta”.
Władze Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych nadały mu tytuł Honorowego Członka oraz srebrną i złotą odznakę PZITS. Paweł Piotrowiak cieszy się wielkim szacunkiem w środowisku technicznym, także wśród władz miasta i regionu.