Konferencja Opieki Długoterminowej

„Rodzina, środowisko i instytucja opieki długoterminowej” to przewodni temat odbywającego się od 27 do 29 września 2016, w CKK Jordanki w Toruniu XIX Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej.

Tematem przewodnim XIX Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej będzie „Rodzina, środowisko i instytucja opieki długoterminowej”. 

Jak powinny ze sobą współpracować aby zoptymalizować opiekę nad osobą niesamodzielną? Kto i w jaki sposób powinien wspierać rodzinę chorego? Jakie mamy wzorce dla takiej organizacji opieki, która wykorzystuje wszystkie możliwości jakie daje system, włączając w nią jednocześnie w świadomy sposób rodzinę? Jaką rolę może pełnić odpowiedzialny biznes? - dpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczestnicy tegorocznej konferencji.

W tym roku udział w niej weźmie ponad tysiąc osób, reprezentantów 25 krajów. Organizatorami XIX MKOD są: Fundacja „Razem zmieniamy świat”, TZMO SA oraz Miasto Toruń. Patronatem honorowym konferencję objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Wykład inauguracyjny poprowadzi prof. dr hab. Jan Tylka, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz były Ambasador Indii w Polsce Chandra Mohan Bhandari.

Dla mieszkańców Torunia zorganizowane zostaną warsztaty relaksacyjne.

Były Ambasador Indii w Polsce Pan Chandra Mohan Bhandari - światowej sławy praktyk jogi i Ajurwedy, a także miłośnik spotkań z ludźmi - przyjeżdża do Torunia, aby poprowadzić specjalne warsztaty relaksacyjne. W ramach 2-godzinnego spotkania będzie można poznać techniki oddechowe i proste ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą walczyć ze stresem czy przemęczeniem każdego dnia.

Spotkanie będzie miało miejsce w Centrum Kulturalno-Kongresowy "Jordanki" w dniu 27 września 2016 roku w godzinach 14:00-16:00.

Szczegółowy program https://warsztaty-relaksacyjne.konfeo.com/pl/groups

Opieka długoterminowa na świecie. Statystyka, główne problemy.

na podstawie wykładu wygłoszonego przez Tim Muir, Departament Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych OECD, podczas XIV Kongresu EDE w Montreux; prezentacja dostępna na stronie: http://ede-congress.ch

W krajach OECD wydatki na opiekę długoterminową rosną, ale w różnych krajach bardzo różny sposób. W Polsce na opiekę długoterminową wydaje się ok. 0,3% PKB, podczas gdy w Holandii ponad 4% PKB, w Szwecji ponad 3%. Niższy wskaźnik od Polski posiadają tylko Czechy, Estonia i Portugalia. Co ważne duże różnice w nakładach na opiekę długoterminową nie „idą w parze” ze zróżnicowanym udziałem osób niesamodzielnych lub niepełnosprawnych czy strukturą demograficzną. We wspomnianej Holandii odsetek ludzi powyżej 80 roku życia w stosunku do całej populacji wynosi ok. 4%, w Polsce niewiele mniej: ok. 3,7%.

W krajach OECD przyjęte są różne modele funkcjonowania opieki nad osobami niesamodzielnymi. Ale widać w nich, pomimo różnic, generalną zasadę: opieka realizowana przez instytucje profesjonalnie do tego przygotowane jest zawsze wspierana przez opiekę nieformalną. Realizują ją współmałżonkowie (32%), dzieci (36%), przyjaciele (18%), inni krewni (18%). W ponad 60% opiekunami nieformalnymi są kobiety.

Aby zagwarantować stabilność systemu opieki niezbędne jest systemowe wsparcie ze strony państwa dla opiekunów nieformalnych.

W opiece nad osobami niesamodzielnymi istnieje duży obszar w którym opieka świadczona przez profesjonalistów przenika się  z opieką świadczoną przez opiekunów nieformalnych. To duże wyzwanie aby w tym obszarze wzmocnić efekt współpracy i uzyskać efekt synergii.

Stopień zaangażowania opiekunów nieformalnych w opiekę będzie determinowany dostępnością do opieki profesjonalnej.  Tymczasem analiza personelu profesjonalnie świadczącego opiekę nie jest optymistyczna w krajach OECD. Na 4 opiekunów formalnych (profesjonalistów) przypada tylko jedna pielęgniarka. Pozostałe trzy to osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych. To oznacza, że aby myśleć o przygotowaniu się na zmiany jakie niesie za sobą demografia należy koncentrować uwagę na rozwoju  profesjonalnych kadr.

Foto: Daniel Pach