Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego

W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!

Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń.

Firma ONDE SA zajmie się drogową częścią przebudowy bulwaru. - To dla nas bardzo ważny i prestiżowy projekt, ponieważ będziemy mogli przysłużyć się miastu, z którego pochodzimy i w którym sami mieszkamy, a także współtworzyć nową wizytówkę Torunia. Dzięki ograniczeniu emisji skorzystają również zabytkowe budynki i przyroda. Dbałość o środowisko to jedna z kluczowych kwestii, jakie przyświecają nam w prowadzeniu biznesupodkreśla Marcin Szerszeń, wiceprezes ONDE.Chcemy, aby przebudowa była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców Torunia, dlatego wypracowaliśmy takie rozwiązania w organizacji ruchu i logistyce, które ograniczą niedogodności – dodaje Szerszeń.

Do końca września planuje się, że Bulwar Filadelfijski będzie otwarty dla ruchu. Na odcinku od ulicy Ślimak Getyński w kierunku ulicy Popiełuszki ulica będzie otwarta w dwóch kierunkach, natomiast od ulicy Ślimak Getyński do ul. Warszawskiej, ruch będzie odbywał się tylko w  kierunku ul. Warszawskiej. -  Ciągi piesze wzdłuż nabrzeża Wisły,  jak i dojścia do ul. Wola Zamkowa oraz bram (Klasztornej, Mostowej) będą dostępne dla pieszych. Po tym okresie obszar Bulwaru Filadelfijskiego zostanie wyłączony całkowicie z ruchu - mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Celem przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego jest ograniczenie ruchu samochodowego, a tym samym zminimalizowania negatywnego wpływu emisji spalin na obszar nabrzeża i zabytkowej starówki.

- W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Inwestycja przewiduje przebudowę sieci gazowej oraz wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej - wylicza Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów. Kontrakt obejmuje budowę sieci: wodociągowej wraz z komorami wodociągowymi, kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. W ramach zadania powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowane będą 4 kamery monitoringu miejskiego oraz 2 punkty WI-FI na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej.

Zadanie dotyczące przebudowy drogowej cześci bulwaru obejmuje także urządzenie fragmentu zieleni z nawodnieniem na wysokości ul. Św. Ducha. Całe zagospodarowanie zieleni na tym terenie objęte zostanie innym zadaniem.

- Wykonawca prac - toruńska firma ONDE - otrzyma za ich wykonanie ok. 46 726 957,93 zł.  Podkreślić należy, że jest  to zadanie współfinansowane ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 mln zł - mówi Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski